Teknoloji

NVIDIA, RTX 4000 Serisinin Güç İhtiyaçlarını Ayrıntılandırdı

NVIDIA, GeForce RTX 4000 serisi ekran kartlarını ve DLSS 3 teknolojisini büyük vaatlerle tanıtmıştı. Birinci olarak 12 Ekim’de amiral gemisi RTX 4090 satışa çıkacak. Fakat kullanıcıların akıllarındaki en büyük soru işaretlerinden biri olan güç tüketimi ve PSU konusu hala netleşmiş değil.

NVIDIA, Ada Lovelace mimarili kartların güç ihtiyaçlarına ışık tutan bir bilgi sayfası yayınladı. Mevcut güç kaynağınız NVIDIA tarafından belirtilen watt pahalarını karşılıyorsa, yeni bir eser almanıza gerek kalmayacak. İşte yeşil kadro tarafından paylaşılan bedeller:

  • GeForce RTX 4090: 450W TGP – Asgarî 850W güç kaynağı.
  • GeForce RTX 4080 16 GB: 320W TGP – Asgarî 750W güç kaynağı.
  • GeForce RTX 4080 12 GB: 285W TGP – Asgarî 700W güç kaynağı.

GPU devine nazaran güç kaynağınız yeterliyse ve emniyetli bir markaya aitse yükseltme yapmanız gerekmeyecek. Şirket tarafından belirtilmiş değil, fakat söylentilere bakılırsa üst sınıf soğutmaya sahip olan ve sürat aşırtmaya müsait kartlar çok daha yüksek güç tüketimine sahip olacak. Bu nedenle RTX 4000 ekran kartı alırken her şeyi tekrar gözden geçirmekte yarar var.

NVIDIA, GeForce RTX 4000 serisinde kablo karmaşasını azaltmak ve kasa içindeki hava akışını güzelleştirmek için yeni PCIe 5.0 güç konektörünü (12VHPWR) kullanmayı seçti. Yeni yeni piyasaya çıkmaya başlayan ATX 3.0 güç kaynakları 12VHPWR güç temasını kullanıyor. Eski kuşak PSU kullananlar ise bir güç adaptörü kullanmak zorunda kalacak. NVIDIA’ya nazaran yeni kuşak ekran kartları gerekli güç adaptörleriyle birlikte gelecek. Bu adaptörler, mevcut ATX 2.0 güç kaynaklarında kullanılan 8 pinli PCIe güç konnektörleriyle kartları beslemek için kâfi olacak.

Kısa mühlet evvel PCI SIG tarafından 12VHPWR adaptörler hakkında yayınlanan iletiye değinmiştik. Şayet yeni bir 12VHPWR adaptör alacaksanız kalitesine kesinlikle dikkat etmenizi öneriyoruz. Ayrıntılar için bu makalemize göz atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Vatandaşlık İşemleri - message near me - massage service antalya - ikinci el eşya alanlar - Plak alanlar - Palyaço kiralama - Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama şirketleri - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Kiralık bahis sitesi