Teknoloji

NVIDIA, stok meselesini çözemedi! RTX 4070’in çıkışı gecikecek

NVIDIA’nın RTX 40 serisi modellerini tanıtmasının akabinde birçok kişi ekran kartlarının piyasaya çıkmasını dört gözle bekliyor. Bu eserlerden en merakla beklenen modellerden bir tanesi de RTX 4070 oldu. Orta sınıfta performansı ile dikkat çekmesi öngörülen ekran kartının satışa çıkması için ise bir mühlet daha beklememiz gerekecek üzere görünüyor.

NVIDIA, RTX 30 Serisi’nin stoklarını bitirmek istiyor

NVIDIA, RTX 4080 ve RTX 4090 modellerini piyasaya sürmüş olsa da şimdi RTX 4070 konusunda belirsizlik sürüyor. Bu belirsizliğin en büyük nedeni olarak NVIDIA’nın hâlâ elinde birçok RTX 30 ekran kartının olması gösteriliyor. Bu modelleri elinden çıkarmak isteyen NVIDIA, daha sonrasında ise RTX 40 serilerine yük verecek.

Elindeki RTX 30 model stoğunu tüketmek isteyen NVIDIA, bu süreçte RTX 4080 ve RTX 4090 modellerini satış adedini minimumda tutacak. Öbür yandan uzmanlar RTX 4070 modelinin ise en âlâ ihtimalle 2023 yılının Mart ayında piyasaya sunulacağını tabir ediyor.

Uzun müddettir stok fazlası modellerini eritmeye çalışan NVIDIA, bu sorunu çözdükten sonra yeni ekran kartını piyasaya sürecek. Bu sorunun tahlili için en yakın tarih ise 2023 yılının birinci çeyreğinin sonu olarak öngörülüyor.

En güzel senaryo gerçekleştiğinde Mart ayında karşımıza çıkacak olan RTX 4070 için en az 5 ay bekleyecek üzere görünüyor. Öteki yandan stok fazlası eserlerin satışının gerçekleşmemesi durumunda NVIDIA’nın Lovelace GPU’sunu biraz daha ileri bir tarihte tanıtması gerekebilir.

NVIDIA, RTX 4070’in lansmanını ise 2022 yılı bitmeden yapmayı planlıyor. Lakin tanıtımı gerçekleşse bile eser bir müddet daha piyayasa sürülmeyecek. RTX 4070’in özellikleri de hâlâ mutlaklaşmış değil. Yeni ekran kartının, 12 GB G6X 21 Gbps bellek ile ve 7 bin 680 CUDA çekirdeği ile birlikte gelmesi bekleniyor.

Bakalım NVIDIA RTX 4070’i görmek için daha ne kadar beklememiz gerekecek? Pekala siz NVIDIA RTX 4070 hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Vatandaşlık İşemleri - message near me - massage service antalya - ikinci el eşya alanlar - Plak alanlar - Palyaço kiralama - Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama şirketleri - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Kiralık bahis sitesi