Teknoloji

Tesla Semi geliyor: Üçüncü çeyrek mali raporu açıklandı

Elon Musk’ın Twitter’ı satın almaktan vazgeçtiğini açıklaması, Tesla paylarının önemli oranda düşmesine sebep oldu. Uzun müddettir mali sıkıntılar ile gündeme gelen Tesla, üçüncü çeyrek raporunu paylaştı.

Tesla Inc. payları, şirketin üçüncü çeyrek satışlarının Wall Street kestirimlerini kaçırmasının akabinde uzun vadeli süreçlerde yaklaşık yüzde 3 düştü. Bununla birlikte şirketin pay senedi, CEO Elon Musk’ın Twitter’ı satın almak için 44 milyar dolarlık teklifinin yükü altında bu yıl şimdiye kadar yüzde 37 kaybetti.

Tesla, üçüncü çeyrek mali raporu ile ilgili ayrıntıları paylaştı

Tesla, özel kalemler hariç şirket pay başına 1.05 dolar kazandı ve Wall Street’in pay başına 1 dolar kestirimlerini geride bıraktı. Şirket, gelirini yüzde 56 artarak 21.45 milyar dolarlık rekor bir düzeye ulaştı, lakin ortalama 21.98 milyar dolarlık kestirimlerin biraz altında kaldı.

Tesla, önümüzdeki birkaç yıl içinde araç satışlarında yüzde 50 büyüme yaşayacağını duyurdu. Husus hakkında açıklama yapan yetkililer, “Büyüme oranının ekipman kapasitemize, fabrika çalışma süremize, operasyonel verimliliğimize ve tedarik zincirinin kapasite ve istikrarına bağlı olduğunu biliyoruz. Bu yüzden dördüncü çeyrek satış performansımızı en güzel halde artıracağız.” dedi.

Bu ayın başlarında Tesla, şirketin Çin’deki büyük fabrikasının tedarik zinciri problemlerinin ve pandemi tesirinin azaldığını açıkladı. Bununla birlikte şirket, üçüncü çeyrekte devrinde bir evvelki periyoda kıyasla araç satışlarının yüzde 35 arttığını bildirdi.

Şirket, nisan ile haziran ayları ortasında yapılan 254.695 teslimata kıyasla üçüncü çeyrekte 343.830 araba ve SUV sattı. Temmuz ile Eylül ayları ortasında 365.923 araç üretildiği açıklandı.

Tesla, Teksas ve Almanya’daki yeni fabrikalarda ilerleme kaydederken, Fremont, California ve Şanghay’daki haftalık üretim oranını artırarak araç üretimini olabildiğince süratli artırmaya odaklanmaya devam ettiğini söyledi.

Lojistik ve modül tedarik üzere mevzularda sıkıntılarla karşılaştıklarını belirten Tesla, buna karşın üretimi artırdıklarının altını çizdi. Uzun müddettir gündemge olan Semi modeli hakkında da açıklama yapan Tesla, birinci teslimatların Aralık 2022’de gerçekleştirileceğini yineledi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Vatandaşlık İşemleri - message near me - massage service antalya - ikinci el eşya alanlar - Plak alanlar - Palyaço kiralama - Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama şirketleri - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Kiralık bahis sitesi