Teknoloji

ODD’den beklenmedik açıklama! Arabada ÖTV sıfırlanıyor mu?

Yükselen dolar kurunu durdurmak araba fiyatlarında yaşanan enflasyon kaynaklı artışın önüne geçemedi. Bugün ODD tarafından yapılan açıklama nazaran arabadan alınan ÖTV sıfırlanabilir. İşte detaylar…

ODD çalışmalara başladı: Arabadan alınan ÖTV sıfırlanabilir!

Geçtiğimiz ayın başlarında Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ÖTV indirimi yerine matrah düzenlemesi yapılacağını söyledi. Gerçekten birinci evvel 1 Aralık’ta yürürlüğe gireceği söylenmiş olsa da piyasada sakinlik yarattığı için 24 Kasım 2022’de Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile düzenleme yürürlüğe girdi.

Fakat bu adım yükselen araba fiyatları göz önüne alındığında sadece 600 bin TL satış fiyatının altında olan araçları etkileyen süreksiz bir tahlil oldu. Hatta 1 Aralık itibariyle fiyatlarının düşmesini beklediğimiz halde gelen zamlanan modeller de oldu.

Bugün ise ODD’den (Otomotiv Distribütörleri Derneği) beklenmedik bir açıklama geldi. Dernek Lideri Ali Haydar Bozkurt, daha kalıcı bir tahlilin gerekli olduğunu ve hususla ilgili ÖTV sıfırlanması üzerinde çalıştıklarını söyledi.

Tabii bahsedilen durum bir günde gerçekleştirilebilecek bir şey değil. Çünkü hem piyasanın hem de devletin bu durumdan ziyan görmemesi için orta-uzun vadeye yayılması gerekiyor. Aslında Bozkurt da arabadan alınan ÖTV’nin her yıl nizamlı olarak düşürülmesinin daha mantıklı olacağını söyledi. Yaptığı açıklama ise şu formda:

Dünya süratle değişiyor. Bizim 30 yıl evvel konuşup kıymetlendirme olarak aldığımızda 1.600cc motor hacminin altındaki olağan, üzerindeki lükstür üzere bir ayrıştırmanın dışına giden bir eser teknolojisi karşımızda duruyor.

Bizim hala bu cins baremlerle işleyen bir vergi sistemiyle yola devam etmemiz mümkün görünmüyor. Orta vade beklentimiz bu işte bir daha bir pak sayda açıp, kriterlerin gözden geçirilmesini sağlamak. Yeni teknolojileri anlatan bir sistem getirilmiş olmalı. Bu sayede gelişen teknolojiye sahip araçların ülkemizdeki kullanıcılara daha kolay ulaşmasını sağlayabiliriz. Bu sayede daha çevreci arabalara kolay kavuşmuş olacağız.

Elbette hepimiz yarın sabah uyandığımızda ÖTV’nin hayatımızdan çıkmasını isteriz. Zira mobilite bir lüks değil, gereksinim. ÖTV’nin hayatımızdan çıkarılması ise bir anda olabilecek bir şey değil. Bizim buradaki teklifimiz ise süreci gerçek planlama ile yürüterek ÖTV’yi kademeli olarak düşürmek. Kendi içimizde çalıştığımız senaryoda bu 10-15 yıl aralığında gerçekleşebilir. Tabiki bunu ülke iktisadının sürdürülebilirliği de düşünerek çalıştık. Bundan nasıl bir artı bedel yaratacağız sorusu da çok değerli.

Biz ülke olarak çıkıp otomotiv sanayisine değer verdiğimizi dünyaya duyurup, Türkiye’nin üreticiler için yatırım yapılabilecek bir bölge olduğunu yanlışsız anlatırsak her şey değişik bir noktaya gidebilir. Avrupa-Orta Doğu-Rusya bütün bu akışın göbeğinde yer alıyoruz.

Karayolu ve denizyolu üzere avantajlarımız var. Yan sanayii ve kalite şuuru olarak çok güçlü olduğumuzu söyleyebiliriz. Tüm bu avantajlarımız varken üreticiyi iç pazardaki hacim ve istikrar üzere bahislerdeki unsurlar geri plana itiyor.

Satışlara baktığınızda daima belli düzeyde patinaj çekip kaldığımızı görüyoruz. Bunların temelinde birinci andan itibaren konuştuğumuz düzenlemeler yatıyor. Bu nedenle çok net bir yol haritası oluşturulmalı ve plana sadık kalınmalı.

Eğer siz ben bu ÖTV’yi kademeli olarak sıfırlayacağım derseniz, verdiğiniz oranları her yıl kademeli düşürmelisiniz. Sürecin kademeli oluşu firmalar tarafından muhtemel kayıpları yönetmeye imkan tanırken, plana sadık kalınması büyük markaları da Türkiye’ye çekme ismine itimat ortamı niteliği taşıyacak. Sürecin devlet tarafında yaşanacak kayıpları için, ÖTV’nin düşürülmesinin yanında ülkeye getirilecek yatırımlar bir tahlil niteliği taşıyor.

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Arabadan alınan ÖTV belirtildiği üzere sıfırlanabilir mi? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın! -
Meritking