Teknoloji

Ryzen 7 7730U göründü! Dizüstü bilgisayarların yeni hükümdarı olmaya geliyor

Bundan birkaç yıl öncesinde karşımıza Ryzen serisi işlemcileri ile çıkan AMD, olumlu geri dönüşler aldı. Seriyi sürdüren şirket, Ağustos ayı içerisinde ise aktüel Zen 4 mimarisine sahip Ryzen 7000 masaüstü işlemcilerini tanıttı. Şimdi taşınabilir tarafta yeni bir atılımda bulunmayan AMD’nin 2023 yılında tanıtması beklenen yeni işlemcisi Ryzen 7 7730U, bir Lenovo dizüstü bilgisayarda imaj.

Karşınızda yeni Ryzen 7 7730U!

Ryzen 7000 serisini tanıtan AMD, bu seri özelinde Barcelo çiplerini güncelleyecek. Yeni platform da bu güncellemenin akabinde son kullanıcıya ulaşacak. İşte bahsettiğimiz işlemcilerden birisi de Lenovo’nun yakında tanıtılması beklenen dizüstü bilgisayarında gördüğümüz Ryzen 7 7730U.

AMD, Ryzen 7 7030 serisi ile birlikte incelik ve hafifliğe odaklanan dizüstü bilgisayarlarını hedefliyor. Bakıldığı vakit Ryzen 5000 serisi de bu segmentteki bilgisayarlarda kendilerine yer buluyorlardı, lakin Ryzen 7030 işlemciler ile biraz daha yeterli performans ve optimizasyon iyileştirmeleri göreceğiz.

Ryzen 7730U’nun teknik özellikleri:

AMD, 27 Eylülde tanıttığı Zen 4 mimarisini bu jenerasyonda kullanmayacak üzere görünüyor. Bahsi geçen Lenovo bilgisayar özelinde kullanılan Ryzen 7 7730U, şirketin eski mimarisi Zen 3’den yararlanmakta. İşlemciye entegre gelen APU ünitesi de Zen 3 platformundaki Ryzen’lerden tanıdığımız dahili Vega grafik kartı.

8 çekirdek, 16 iş parçacığı ile karşımıza çıkan Ryzen 7 7730U, 16M L3 ön belleğine ek olarak 15W ısıl tasarım yani TDP bedeline sahip. Temel saat suratları 2.0 GHz olan işlemci, kağıt üzerinde Ryzen7 5825U ile birebir suratları veriyor. Bu bilgiden yola çıkılarak yeni platformun azamî saat suratının 4.5GHz olabileceği iddia ediliyor.

Yeni işlemci, bir test esnasında yapılan bir sızıntı ile tespit edildi. Görselde görüldüğü üzere işlemci 2.39 GHz anlık frekans suratına ve yüzde 12 kullanım kıymetine sahip. İşlemciye ek olarak dahili Vega grafik ünitesi de 8 süreç ünitesi ve 512 çekirdeğe sahip.

Yeni Ryzen 7030 serisi işlemcilerin 2023 CES fuarında tanıtılması bekleniyor. Yani gelecek yıl içerisinde raflarda Ryzen 7000 işlemcili dizüstü bilgisayarlar görebilir.

Peki siz yeni AMD Ryzen 7030 platformu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce on üçüncü kuşak Intel platformları ile rekabeti kızıştıracak mı? Niyetlerinizi yorumlar kısmında bizlerle paylaşmayı unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antika Alan Yerler - Pendik Eşya Depolama - Nevşehir evden eve - puan hesaplama - ingiltere vizesi - Yalçın Eldoğan - Bahçe Mobilyaları - Bursa bulaşık makinası servisi - film sitesi - https://basitpara.com/ - instagram takipçi satın al