Teknoloji

Öğrenciler İçin Yüksek İnternet Suratı Neden Kıymetli?

Son periyotta internet kullanımı ve yüksek internet suratı muhtaçlığı büyük bir sıçrayış yaşadı. Bunun temel sebepleri ortasında natürel ki pandemi süreci yer alıyor. Beşerler konutlara kapandığı devirde vakit geçirmek için elektronik aygıtlarla daha fazla haşır neşir olmaya başlamış, iş ve eğitimleri için de interneti daha fazla kullanmaya başlamıştı.

Eğlenceli vakit geçirmek için interneti kullanan beşerler kadar, eğitim gereksinimlerini gidermek için interneti kullanan insanların da yüksek internet suratına gereksinimi var. Örneğin Netflix yahut Disney+ üzerinden bir içerik izlerken, oyun indirirken, canlı yayın yaparken yahut yedeklerinizi buluta kaydederken yüksek internet suratına muhtaçlık duyarsınız.

Bunun haricinde artık öğrencilerin de online eğitim sürecinde azamî randıman alabilmek için en değerli gereksinimi güzel bir internet altyapısıyla birlikte güzel bir internet suratı.

Artık birçok eğitim malzemesi online ortamda yer alıyor. Bilhassa uzaktan eğitim sisteminin benimsenmesiyle birlikte internete olan eğilim artmaya devam ediyor. Bu sürecin öncesinde eğitim-öğretimde kullanılan malzemelerin büyük kısmı yazılıydı. Araştırma ve ödevler için ise temel kaynaklar kitaplar, ansiklopedi ve sözlüklerdi…

Günümüzde ise yazılı malzemelerin görsel-işitsel ögelerle desteklendiği; çok daha fazla dijital malzemeye ulaşmak mümkün. Öğrenciler için online kaynaklar, derslerine yardımcı olmanın yanında birebir vakitte gündelik hususlarda merak ettikleri başlıklarda farklı perspektifleri görebilecekleri dinamik bir arşiv sunar hâle geldi.

Uzaktan Eğitim: Online Dersler

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere, pandemi süreciyle hayli yaygın hale gelen ve pandemi sonrası periyotta de epey benimsenen bu ders prosedürü, öğrenciler için yüksek süratli internet muhtaçlığını ortaya çıkardı.

Öğrenciler canlı derslerde eğitimci yani öğretmenin canlı yayınını izlerken, bir yandan kendi manzarasını de öğretmenine iletiyor. Ayrıyeten artık online ders platformları, tıpkı bir dersliği simüle ederek yazılım üzerinden soru çözmenizi, online kitaplarınızı yahut notlarınızı göstermenizi ve hatta imtihan olabilmenizi bile sağlıyor.

Bu sebeple süratli bir internet muhtaçlığı, öğrenciler için kaçınılmaz bir gerçek oldu. Mesela Netflix’ten bir içerik izler üzere online eğitimde de donma sorunu yaşanmaması için internet suratının güzel olması gerekir. Yani bu noktada değerli olan kısım download ve upload suratının yüksek olması.

Download suratı, online ders esnasında izlediğiniz imajın, içeriklerin, notların ve gereçlerin size ulaşması için kıymetlidir. Yani bu dataları ne kadar süratli indirirseniz, online eğitim tecrübeniz o kadar kaliteli olur. Upload suratı da, Türkçe manasında olduğu üzere yükleme sürecinde değerli bir noktadır. Yani kamera imgeniz, notlarınız ve online ders platformundaki öteki özellikleri kullanarak öğretmene ulaştırdığınız her data, upload ile yani upload suratı ile bağlıdır.

Türkiye’de bilhassa upload suratı düşük internet hizmetleri sebebiyle öğrenciler ve öğretmenler online eğitim sürecinde büyük sıkıntılar yaşıyor. Kimi bu meseleleri bilgisayarında ararken kimi de dersin gerçekleştiği platformda arıyor. Fakat belirttiğimiz üzere, bu problemlerin temel sebepleri yavaş internet irtibatları.

Ayrıca yeniden bu içerikler online derslerde aktarılacağı için hem öğrenci hem de öğretmenin yüksek süratli internete sahip olması değerli.

Yeni Eğitim Yöntemleri

Günümüzde birçok şey internet ortamına taşındı. Bunlardan biri de elbette eğitim bölümü. Daha evvel de bahsettiğimiz üzere bilhassa pandemi periyodunda yaygınlaşan ve sonrasında hayatımızın bir modülü haline gelen online eğitimle birlikte hayatımıza birçok şey girdi. Bunlar ortasında sadece uzaktan, manzaralı görüşme yardımıyla yapılan dersler değil, birebir interaktif işlenen dersler de mevcut. Elbette bunun için de süratli ve sıkıntısız bir internet irtibatı kaide.

İnteraktif online eğitimde öğrenciler, online eğitim aracı üzerinden kullandıkları görüntü izleme, anlık soru yanıtlama, soru çözme, deneme imtihanları üzere eğitime takviye olan noktalarda da düzgün bir internet hizmetine muhtaçlık duyar.

Eğitimde Yüksek Süratli İnternetin Sağladığı Avantajlar

Online eğitimde öğrenciler için süratli bir internetin sağladı avantajlar var. Bunlar şu halde;

 • Öğrenciler yüksek sürat sayesinde eğitim malzemelerine, kaynaklara, online kitaplara ve araştırmalara saniyeler içinde erişebilir.
 • Online eğitimde kamera kalitesinden ve online eğitim platformuyla bağlantıdan upload suratı sorumludur. Yüksek upload suratı sayesinde bu meseleleri ortadan kaldırabilirsiniz.
 • Öğrenci kümeleri, yüksek internet suratı sayesinde kesintisiz bir biçimde birlikte çalışarak proje geliştirebilir, ödev yapabilir ya da imtihana hazırlanabilir.
 • Ödevlerin kesintisiz ve süratli bir formda karşıya yüklenmesini sağlar.
 • Video içeriklerin donmadan kesintisiz izlenmesi sağlanarak, kaynak araştırması yapan bir öğrenci yahut evvelden kaydedilmiş eğitim seanslarını izlemek isteyen bir öğrenci sorun yaşamadan dersini tamamlayabilir.

Online Eğitim İçin İnternet Suratı Ne Olmalı?

İnternet suratı, internet altyapınız, meskende interneti kullanan kişi sayısı ile konut içindeki kullanılan kabloların kalitesi üzere pek çok şeyden etkilenir. Bu sorunun tek bir yanıtı yoktur. Şayet mesken internetinizi tek başınıza kullanıyorsanız, Zoom yahut gibisi bir platformda online eğitime katılmak ve web sitelerinde gezinmek üzere faaliyetler dışında ekstra pek bir şey yapmıyorsanız, çok yüksek bir internet suratına gereksiniminiz olmayabilir.

Ancak bu durum herkes için geçerli değil. Meskende yalnız yaşamayan yahut konutta bulunan aygıtları internete bağlı olan bireyler, çeşitli meselelerle karşılaşabilir. Yani konutunuzdaki televizyon, akıllı beyaz eşyalar, akıllı mesken sistemleri üzere çeşitli aygıtlar internet kullanımınızı olumsuz etkileyebilir. Bu sebeple de yüksek internet suratına muhtaçlık duyarsınız. Bu noktada teklifimiz, altyapınızın ve internet servis sağlayıcınızın desteklediği en yüksek suratı tercih etmeniz olacaktır.

İnternet ile ilgili bir süreç yapmadan evvel, mevcut internet hizmetinizin suratını test ederek, öncelikle kâfi olup olmadığına bakın. İnternet hizmetinizin sunduğu sürat sizin için yeterliyse, rastgele bir süreç yapmadan mevcut hizmetinizi kullanmaya devam edebilirsiniz. Lakin yetersiz bir süratle karşılaşırsanız, daha yüksek paketlere geçmelisiniz.

İnternet paketi araştırmadan evvel de adresinizde yer alan altyapı çeşitlerine göz atmanızı öneririz. Çünkü Türkiye’de en yeterli çalışan altyapı çeşidi fiber internet altyapısıdır. ADSL ve VDSL ise, fiber internet altyapısının olmadığı yerlerde bir tahlil olabilir. Bu noktada ikisinden en süratli olan tahlil, yani VDSL tercih edilmeli.

Tercih edeceğiniz sürat konusunda da meskeninizde bulunan internet kullanıcısı sayısı ve aygıt sayısı etken olmalı. Birkaç kişilik bir aileye sahipseniz ve çok fazla aygıt çalışmıyorsa, sizin için 50/100 Mbps seviyesindeki internet paketleri şad edecektir. Lakin bu sayının üstünde bir kullanıcı mevcutsa, 100 Mbps fiber internet yahut daha yüksek sürat sunan tekrar fiber internet paketi tercih edilmeli.

Online eğitim platformları için değerli olan internet suratı upload suratıdır. Bu da tercih konusunda size fikir verecektir. Yani internet paketi ve internet servis sağlayıcısı araştırırken öncelikli gayeniz yüksek upload suratı sunan firmalar olmalıdır.

Buna örnek olarak TurkNet’i verebiliriz. TurkNet, ADSL ve VDSL altyapılarında sunduğu internet hizmetlerinde, lokal operatörün upload sonlandırmasını kaldırarak daha yüksek upload suratları sunabiliyor. Hatta bundan daha fazlasına gereksiniminiz varsa, ki fiyat birebir, 1000 Mbps’e kadar download ve upload suratı sunan TurkNet GigaFiber altyapısına geçebilirsiniz. Bu sayede konutta kaç kişi olursa olsun, meselesiz bir internet tecrübesi yaşayabilirsiniz.

İnternet İrtibat Sıkıntıları Nasıl Çözülür?

İyi bir internet suratına sahip altyapıya geçtiniz, her şey çok hoş fakat yeniden eğitim platformunda sorun yaşıyorsunuz. Bunun temel sebepleri, lokal ağ irtibatınızda yatıyor. Eski ve zayıf modemler, konutunuzda modemin önünü kesen öğeler… Bunların hepsi, yüksek süratli internetiniz olsa da deneyimizi berbat etkileyebilir.

Bu biçim problemlerin önüne geçmek için, yeni ve güçlü bir modem alabilirsiniz. Örneğin TurkNet, GigaFiber altyapısına geçen kullanıcıları için ZyXEL VMG3625-T50B modemi fiyatsız veriyor. Kelam konusu bu modem hem kablolu irtibatta hem de kablosuz irtibatta gigabit suratları destekliyor.

TurkNet GigaFiber altyapısında olmayan müşteriler ise, TurkNet üzerinden ZyXEL VMG3625-T50B modemi satın alabiliyor. Ayrıyeten ileride farklı bir altyapıya geçmek durumunda olduklarında modem değişikliği yapmalarına da gerek kalmıyor. ZyXEL VMG3625-T50B, hem ADSL ile VDSL hem de fiber interneti destekleyen bir modem.

Modem değişikliği sizin için mümkün değilse, tahlil olabilecek birkaç şey var.

Modeminizin Etrafını Boş Bırakın

Cihazlarınızı kablo ile bağlayamıyorsanız alabileceğiniz tedbirler de var. Bunlardan birincisi, modem etrafını, sinyali düzgün yayabilecek halde pak tutmanızdır. Modemin yaydığı dalgalar etrafında bulunan eşyalardan etkilenebilir. Her eşya bu durumu etkilemese de elektromanyetik alana sahip yahut metal kesimler bulunduran eşyalar modeminizin performansını düşürebiliyor.

Peki diğer ne üzere tedbirler alınabilir?

 • Modeminizi yüksek bir yere koyun. Mesela bir raf ya da kitaplık olabilir. Aşağıda yer alması sinyallerin verimliliğini azaltabilir.
 • Çevresinde çok fazla eşya bulundurmayın. İçeriğinde metal bulunan eşyalar sinyallerin gücünü epeyce tesirler. Mesela genelde aynaların ardında metal yüzeyler kullanılır. Ayrıyeten duvarların fayansla kaplı olduğu bir yerde bulunuyorsa modeminiz tekrar berbat sonuçlar alabilirsiniz. Yani siz siz olun metal ve fayans üzere materyallerden modemi uzak tutun.
 • Tüm bu eşyaların haricinde aslında en çok dikkat edilmesi gereken nokta duvarlar. Konutun içerisinde modem ile aranızda çok fazla duvar varsa sinyallerin gücü düşer. Bu noktada mümkün olduğunca modeme yakın olmak en düzgünü. Şayet tek başınıza değil de ortak kullanıyorsanız da diğer bir unsur de bahsettiğimiz üzere meskenin orta noktasında tutmak en uygun sonucu verir.

Modeminiz Destekliyorsa 5 GHz İlişki Kullanın

Bazı modemler dual band (çift bant) ismi verilen bir özelliğe sahiptir. Bu özellik modemin iki farklı frekansta çalışmasını sağlar; 2.4 GHz ve 5 GHz. Şayet modeminiz destekliyorsa modem arayüzüne girip süreci yapabilirsiniz. Tarayıcınıza tıpkı bir web sitesine girer üzere 192.168.1.1 (değilse 192.168.0.1 deneyin) yazarak arayüze giriş yapın. Ardından arayüzdeki “Kablosuz Ağ Ayarları” ayarlarını bulun ve girin. Kablosuz ağ ayarlarında 5 GHz bandını seçin ve etkin edin. Günümüzde hala 5 GHz dayanaklı aygıtların sayısı az diyebiliriz. Münasebetiyle daha az aygıt demek, daha süratli internet demek!

Bununla birlikte 5 GHz frekansının kapasitesi, 2.4 GHz frekansının kapasitesine nazaran çok daha geniş bir bilgi aralığı sunar. Bu sebeple çok daha yüksek suratlara erişmeniz mümkün. Bilhassa ülkemizde 2.4 GHz epey ağır kullanım altında. Trafikten yani frekans kalabalığından kaçmak için 5 GHz temas hoş bir seçenek. Olağan bu kanala geçerken de manuel seçim yapmanız gerekiyor. Zira bilhassa telefonlar otomatik olarak 2.4 GHz’den bağlanır. Siz bir kez ayarlasanız dahi bir açıp kapattığınız anda yine 2.4’e bağlanacaktır. Bunu manuel olarak aygıtlarınızda sistemli olarak seçebileceğiniz üzere iki kanalı iki farklı Wi-Fi ağı olarak da kullanabilirsiniz. Kablosuz ağ ayarlarınızdan yeni bir Wi-Fi ağı oluşturarak biri 2.4 GHz başkasını 5 GHz olarak adlandırırsanız cihazlarınızdan direkt olarak seçim yapmanız kolaylaşır. Böylelikle daima manuel olarak 5 GHz ağına bağlanmak zorunda da kalmazsınız.

Modemi Konutun Ortasına Konumlandırın

Modemin konutunuzdaki en düzgün pozisyonu, konutun orta kısımlarıdır. Böylelikle konutunuzun her yerinden internete bağlanmakta sorun yaşamazsınız.

Peki öteki ne üzere tedbirler alınabilir?

 • İnternete bağlandığınız aygıt modemden uzaklaştıkça performans kaybı yaşarsınız. Modem bir uçta siz bir uçta olursanız internet suratınız istediği kadar yüksek olsun kâfi sinyal alamayınca performans kaybı yaşarsınız.
 • Evinizin bir ucunda duran modemler, komşu binalarda yer alan modemlerin sinyalleri ile çakışabilir. Yeniden bu da performans kaybına sebep olur.
 • Daha evvel de bahsettiğimiz üzere; ne kadar az duvar, o kadar güçlü sinyal demektir! Şayet interneti tek başınıza kullanıyorsanız, modeme mümkün olduğunca yakın olun. Ancak ortak kullanım yapıyorsanız ve konutunuzun her yerinden internete bağlanan birileri varsa, orta nokta çok ülküdür.

Modeminizi Nizamlı Aralıklarla Kapatıp Açın

Modeminizi ortalama haftada bir sefer kapatıp açmanız gerekir. Yalnızca güç düğmesinden kapatıp 30-40 saniye bekledikten sonra tekrar açmanız kâfi. Kolay lakin tesirli bu prosedür için yalnızca deneyin ve tesirini görün.

Ayrıca birtakım aygıtlarda bu süreç büsbütün otomatik yapılabiliyor. Destekleyen bir modeminiz yahut router aygıtınız varsa, otomatik yine başlatma ayarını faal ederek bu süreci otomatik bir biçimde yapabilirsiniz. Örneğin şimdi internet kullanımına başlamadığınız sabahın erken saatlerinde, modeminizin otomatik olarak tekrar başlatılmasını sağlayarak daha stabil bir temas sağlayabilirsiniz.

En Problemsiz Yöntem

Denediğiniz tüm bu tahlillere karşın kablosuz internet performansınız iyileşmediyse, yapabileceğiniz tek şey kablolu irtibat kurmak. Bu noktada önerdiğimiz kablo CAT5E ve üstü bir kablo olacaktır. Bu kablolar, gigabit suratı destekliyor ve altyapınız geliştikçe ekstra masrafa girmeden halihazırda kullanmaya devam edebileceğiniz kablolar. Ayrıyeten daha eski tip kablolara nazaran parazitten daha az etkilendiklerinden, kaliteli kablolar kullanman gerekiyor.

Kablo ile uğraşamam diyorsanız, yeniden yapabileceğiniz şey modem değiştirmek olacaktır. Şayet TurkNet müşterisiyseniz, ZyXEL VMG3625-T50B modemi TurkNet üzerinden satın alarak meselelerin önüne geçebilirsiniz.

Her altyapıya uygun modem: Zyxel VMG3625-T50B

TurkNet, kendi modemlerini kullanmakta kullanıcıları özgür bırakan bir şirket. Lakin modem ve router değiştirmek isteyen kullanıcılar için de uyumluluk sorunlarını bir kenara bırakarak gereksinimlerinizi giderecek bir tahlilleri var.

TurkNet’in faturaya ek peşin fiyatla satışa sunduğu Zyxel VMG3625-T50B modem, hem ADSL hem VDSL hem de fiber internet yani TurkNet’in GigaFiber hizmetiyle tam uyumlu.

Modem ve router tarifini tek aygıtta birleştiren bu eser, kullanıcıların altyapı çeşidi fark etmeden internete süratli bir formda bağlanmalarını sağlıyor. Üstelik ayrıcalıklar bununla da sonlu değil. ADSL kullanıcısı olan bir kişi altyapısı güzelleştikten sonra VDSL hizmetine geçmek istediğinde rastgele bir ek masrafa girmeden mevcut aygıtla yoluna devam edebilecek.

Modemin TurkNet GigaFiber ile sunulan 1000 Mbps süratiyle da tam uyumlu olduğunu belirtelim.

TurkNet GigaFiber nedir?

Türkiye’nin başarılı servis sağlayıcılarından olan TurkNet, kendi altyapısıyla kullanıma açtığı GigaFiber hizmetini 139.90 TL’ye sunuyor. Üstelik vaat edilen 1.000 Mbps’ye kadar olan sürat sadece download yani indirme suratında değil, upload yani yükleme suratında da kullanıcıların hizmetine sunuyor.

GigaFiber hizmeti, TurkNet’in başka hizmetlerinde olduğu üzere taahhütsüz bir hizmet ve farklı bir operatörden geçmeniz durumunda taahhüt cayma bedelinin 1.000 TL‘ye kadar olan kısmı da TurkNet tarafından karşılanıyor. Adresinizde TurkNet GigaFiber varsa, siz de çabucak TurkNet’li olmak için müracaatınızı iletebilirsiniz.

 • Taahhüt ve kota yok: Hizmetinizi mutlu olduğunuz sürece kullanın. Kota kaygısı olmadan da Steam’den dilediğiniz üzere oyun indirebilir, Netflix’ten 4K içerik izleyebilir ve canlı yayın yapabilirsiniz.
 • Yüksek upload suratları: 1.000 Mbps’ye kadar sürat seçenekleriyle Zoom ve EBA üzere platformlara kesintisiz erişim sağlayın. Twitch, TikTok ve YouTube üzere platformlarda en yüksek kalitede canlı yayınlar yapın.
 • Dünya kalitesinde hizmet: TurkNet, dünya suratında ve kalitesinde GigaFiber’i büsbütün kendi altyapısında sunuyor. Sizi özgürleştiren, yüksek süratli ve müşteri odaklı hizmet, daima güzelleştirilmeye devam ediliyor.
 • 7/24 müşteri takviyesi: Dilediğiniz vakit TurkNet’e ulaşabilirsiniz. Takviye talepleriniz süratli çözülüyor.
 • Hızlı müdahale ve tahlil: TurkNet’in kendi altyapısında olan bu hizmette gerekli tüm müdahaleleri kendi uzman grubu rekor müddetlerde yapabiliyor.

Adresinizde kullanabileceğiniz altyapı ve suratı, müşterisi olacağınız internet servis sağlayıcısının sitesinden sorgulayabilirsiniz. Pekala bu nasıl yapılıyor?

Türkiye’nin önde gelen internet servis sağlayıcılarından olan TurkNet, internet başvurusu öncesinde altyapınızın hangi teknolojiyi ve hangi suratı desteklediğini belirten bir altyapı sorgulama sistemine sahip. Bu sistem sayesinde adresinizdeki altyapının DSL ya da Fiber olup olmadığını görebilirsiniz.

TurkNet’in altyapı sorgulama sistemi iki biçimde çalışıyor; adres ile sorgulama ve sabit telefon numarası ile sorgulama. Her iki usulle altyapı sorgulama süreçleri şu formda;

TurkNet Adres ile Altyapı Sorgulama

TurkNet’in altyapı sorgulama sistemi, üstte da belirttiğimiz üzere hem adres hem de sabit telefon numarası üzerinden yapılabiliyor. Lakin günümüzde birçok müşteri artık sabit telefon sınırı kullanmıyor. En yaygın seçenek olan adresle altyapı sorgulama süreci ise şu halde;

Altyapı sorgulama sistemine girdikten sonra, karşımıza çıkan Adres Bilgisi ile Sorgula ve Telefon No ile Sorgula seçeneklerinden Adres Bilgisi ile Sorgula seçeneğine tıklayın. Buradan sonra vilayet, ilçe, mahalle, cadde, sokak, bina ve daire numaraları bilgilerini doldurarak Altyapı Sorgula butonuna tıklayın.

Sorgulama süreci bittiğinde şöyle bir ekranla karşılaşacaksınız;

Bizim sorguladığımız örnek adreste 80 Mbps hıza kadar dayanak sunan VDSL bir altyapı hizmeti bulundu. TurkNet internet hizmetini 139,90 TL’den başlayan fiyatlarla sunuyor. Ayrıyeten sunulan suratı meskeninizde kullanırken altyapı kalitenize ek olarak bina, daire tesisatınızın ve modeminizin de kıymetli olduğunu belirtelim.

TurkNet’in altyapı sorgulama servisi, 80 Mbps destekleyen internet tesisatımız için bize Özgür İrtibat 100 paketini önerdi. Bu kısım, sorguladığınız adreste çıkacak olan varsayımı sürate ve altyapı tipine nazaran değişiklik gösterecek. Çabucak aşağısında da TurkNet’in kota ve taahhüt koymadığını hatırlatan, ayrıyeten 30 gün içinde %100 iade seçeneği sunan hizmetleri görülüyor. Ayrıyeten bize sunulan VDSL tarifesinde, öteki internet servis sağlayıcı operatörlerden geçmemiz durumunda 240 TL’lik cayma bedeli karşılandığını görüyoruz. Bu bedel GigaFiber hizmetine geçiş yapan kullanıcılar için ise 1.000 TL.

Sabit Telefon Numarası ile Altyapı Sorgulama

Bu süreç için de yeniden altyapı sorgulama sistemine girdikten sonra, karşımıza çıkan Adres Bilgisi ile Sorgula ve Telefon No ile Sorgula seçeneklerinden bu sefer Telefon No ile Sorgula seçeneğine tıklayın.

Buradan sonra Sabit telefon no giriniz boşluğuna, adresinize kayıtlı ev/iş telefonu numarasını girerek, altyapı sorgulama sonucunuzu öğrenebilirsiniz.

Altyapınızın desteklediği sürat, meskeninizde alabileceğiniz internet hizmeti suratını gösterir. Fakat altyapınızın gelişmesi yahut fiber altyapılara geçişinizin sağlanması durumunda 1.000 Mbps’e kadar çıkabilirsiniz.

Müşteriler internet sitesindeki müracaat adımlarını uygulayarak yahut telefon üzerinden müracaat prosedürünü kullanarak TurkNet’e geçişleri için birinci adımı atıyor. Akabinde TurkNet, müşteriler için tüm geçiş sürecini yöneterek zahmetsiz bir geçiş süreci sunuyor. Bu sayede size ayrılan mevcut portu kaybetme riski olmadan ve internetiniz neredeyse hiç kesilmeden geçiş yapabiliyorsunuz.

Bununla birlikte, TurkNet’e geçen kullanıcıların mevcut internet servis sağlayıcı operatörlerindeki cayma bedelleri TurkNet GigaFiber’de 1.000 TL’ye kadar, öteki altyapılarda 240TL’ye kadar TurkNet tarafından ödeniyor.

Diğer operatörlerden TurkNet’e nasıl geçilir?

Sizin hiç yerinizden kalkmanıza gerek yok. Mevcut internet aboneliğinizi iptal etmeden TurkNet’e geçiş yapabilirsiniz. Birinci olarak müracaatınızı yapıyorsunuz, akabinde kurye ile kapınıza gelen operatör değişikliği dokümanlarını imzalamanız kâfi. TurkNet, sesli onayınızı aldıktan sonra değişiklik talebinizi operatörünüze iletiyor ve 48 saat içerisinde bu talebe yanıt verilerek geçişiniz tamamlanıyor.

Farklı operatörlerden geçiş süreci de, daha evvel anlattığımız “3 Adımda Nasıl TurkNet’li Olurum?” rehberimizdeki ile misal ilerliyor. Abonelik başvurusu süreçlerine geçmeden evvel altyapı sorgulaması yaparak geçebileceğiniz tarifelere ve kullanabileceğiniz sürat ölçüsüne göz atabilirsiniz. Şayet Kablonet, Superonline yahut Vodafone fiber altyapısı üzerinden hizmet alıyorsanız, operatör değişikliği süreçleri yapılamamaktadır.

Aboneliğinizi iptal ettirmeden TurkNet’e geçmenin avantajları

Mevcut internet aboneliğinizi iptal ettirmeden TurkNet’e geçiş yaptığınız takdirde birçok avantaj elde etmiş olursunuz. Birinci olarak abonelik süreçleriniz sıfır bir aboneliğe nazaran çok daha kısa sürüyor. Esasen halihazırda kullandığınız bir portunuz olduğunuz için onu da kaybetmemiş olursunuz.

Artı olarak sıfır aboneliklerde olan suram hizmeti fiyatını ödemezsiniz. Yeni bir heyetim yapılmayacağı için bu türlü bir hizmete gereksiniminiz olmaz.

İlk etapta da bahsettiğimiz üzere müracaat süreçlerini iki kanaldan yapabiliyorsunuz: web sitesi ve 0850 288 80 81 telefon sınırı. Başvuruyu online olarak yapmak isteyen kullanıcılar, bu sayfa üzerinden süreçlerini gerçekleştirebiliyor.

4 adımda online müracaat süreci ise şu biçimde;

1- Bağlantı Bilgileriniz

TurkNet, hizmet söyleşmesini hazırlamak için online müracaat formunun birinci adımında bağlantı bilgilerinizi talep ediyor. Bu doğrultuda Ad/Soyad, e-posta adresi ve telefon numaranız isteniyor. Ayrıyeten ferdî data aydınlatma formunu ve datalarınızın işlenmesini onayladığınız adım da bu etapta.

2- Adres Bilgileriniz

Online müracaat formunun ikinci etabında varsa halihazırda kullandığınız internet operatörünüzün bilgilerini girmeniz gerekiyor.


İnternet Var seçeneğini seçip, mevcut internet servis sağlayıcının hizmet numarası (XDSL numarası) bilgisini girmeniz kâfi olacaktır. Ayrıyeten farklı bir servis sağlayıcıdan geçiş yapmanız durumunda 240 TL’ye kadar, TurkNet GigaFiber servisine geçmeniz durumunda da 1.000 TL’ye kadar taahhüt cayma bedeli TurkNet tarafından karşılanıyor. Artık sonraki evreye geçebilirsiniz.

3- Tercihler

Adres ve mevcut internet sağlayıcınızın bilgilerini doldurduktan sonraki evrede, altyapınızın desteklediği suratı görebilirsiniz.

Üçüncü basamak penceresinde, üstte da belirttiğimiz üzere tercihlerinizi yapmanız istenmekte. İnternet Sürat Seçimi kısmında altyapınızın desteklediği suratı içeren tarifeyi görebilirsiniz. Ek Hizmet Seçimi kısmından ek tercihlerinizi seçebilirsiniz. Örneğin modeminiz yoksa hem ADSL/VDSL hem de fiber suratları destekleyen, yüksek WiFi performansı sunan, fiyat performans eseri modemi avantajlı ödeme teknikleri ile satın alabilirsiniz.

Bunlara ek olarak sabit IP (static ip) hizmeti ve inançlı internet profili tercihlerinizi de yapabilirsiniz. Bu etaplar tamamlandıktan sonra sıra fatura tercihlerinize geliyor. Faturanızı yeşil dostu olarak e-posta adresinize mail olarak isteyebilirsiniz.

4- Kimlik ve Ödeme Bilgileri

Online müracaat sürecinin dördüncü ve son evresi kimlik doğrulamasını içeriyor. Bu basamakta kimlik evrakınızın bilgileri ve fatura için ödeme prosedürü bilgileriniz isteniyor. Lakin tercihlerinizde modem seçeneğini seçmeniz durumunda, bu fiyatlandırma kartınızdan alınıyor ve o basamakta öteki bir ödeme alınmıyor.

TurkNet, geçtiğimiz günlerde GigaFiber altyapı genişletme çalışmalarının bir modülü olarak, kullanıcıların altyapı taleplerini değerlendirmeye aldığı yeni bir müracaat sistemi duyurdu. Bu sistemle kullanıcılar adreslerini girerek, bulunduğu bölgeye TurkNet GigaFiber altyapısının gelmesini sağlayabiliyor.

Bu süreç için öncelikle TurkNet’in GigaFiber İstiyorum sayfasına gidin. Bu sayfanın orta kısmında “GigaFiber istiyorum” isimli butona tıklayın. Açılan sayfada, sizden adresiniz istenecek. Adres bilginizi girdikten sonra, mevcut altyapı durumunuzu içeren bir ileti göreceksiniz. Test adresimizde şimdi GigaFiber altyapısı olmadığından, “Üzgünüz, “şimdilik” GigaFiber altyapınız bulunmuyor. Çabucak altyapı talebinizi iletebilirsiniz.” bildirisi ile karşılaşıyoruz.

Bu iletinin çabucak altında, GigaFiber altyapısı talebinizi iletebilmeniz için irtibat bilgilerinizi doldurmalısınız. Akabinde ise Şahsî Bilgi Aydınlatma Metni’ni okuyup onaylayarak “Adresime GigaFiber İstiyorum” butonuna basın.

TurkNet web sitesinde yapmanız gereken süreçler bu kadar. Artık tek yapmanız gereken, müracaat sırasında verdiğiniz e-posta adresinize gelen doğrulama linkini kullanarak müracaatınızı gerçekleştirmek olacaktır. TurkNet, adresinizdeki taleplere nazaran durumu kıymetlendirecek ve GigaFiber çalışmaları için listeye ekleyecektir. İşte tüm süreç bu kadar kolay.


TurkNet sponsorluğunda Technopat okurlarına faydalı olması için hazırlanmıştır: https://www.technopat.net/turknet bölümünde internet odaklı yardımcı makalelerimizi bulabilirsiniz.

– Advertorial / Reklam – 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Vatandaşlık İşemleri - message near me - massage service antalya - ikinci el eşya alanlar - Plak alanlar - Palyaço kiralama - Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama şirketleri - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Kiralık bahis sitesi