Teknoloji

Orion uzay aracı Ay’dan canlı yayın yapacak!

NASA, Artemis misyonu kapsamında Ay’a tekrar dönüşün hazırlıklarını yapıyor. Uzay ajansı, 50 yılı aşkın bir mühletin akabinde tekrar Ay’a insan göndermeye hazırlanıyor. Bu vazifeler ile birlikte birinci bayan ve birinci siyahi insanın da Ay’a ayak basması planlanıyor.

Orion uzay aracından Ay imajları geliyor

NASA, Ay’a geri dönüş için çalışmalarına devam ederken Artemis I misyonu başlatılmış durumda. Vazife kapsamında NASA’nın Orion uzay aracı uzayda ilerlemeye başladı. Ay’a yanlışsız ilerleyen uzay aracı 21 Kasım Pazartesi günü uydunun hayli yakınından geçecek.

Orion uzay aracının Ay’a yaklaşması ile birlikte NASA hem kendi sitesi hem de YouTube üzeridnen canlı yayına geçecek. Pazartesi günü saat 15.15’te başlayacak olan yayında Orion’un Ay’ın yörüngesindeki hareketini ve motorlarını ateşlemesi görülecek.

Orion şu anda Dünya’dan uzaklaşmaya devam ediyor. Fakat gezegenimiz hala uzay aracı için hâlâ ana çekim merkezi durumunda. Pazartesi günü ise uzay aracı Ay’ın tesir alanına girecek. Ay’ın Orion’a tesir eden birincil yerçekimi kuvveti olacağı süreçte uzay aracı uyduya yaklaşmaya devam edecek.

Ay’ın etrafıdan dolanacak olan Orioan, Dünya’ya geri dönmek için motorlarını ateşleyecek ve suratını artırmak için ayın yerçekimini kullanacak. Ay’ın yerçekimi ve motorlardaki yanma ile birlikte Orion Ay’ın 64 bin kilometre ötesine geçecek.

Orion tüm bu yörünge hareketi sırasında Ay’ın 128 kilometre kadar yaklaşacak. Orion’da, güneş panellerinin uçlarında bulunanlar da dahil olmak üzere Ay’ı ayrıntılı bir formda incelemek ismine birçok kamera yer alıyor.

NASA, 21 Kasım Pazartesi günü öğlenden sonra Orion’un Ay’a seyahatini hoş imajlar ile birlikte bizlerle paylaşacak. Orion, 16.00’da ise Ay’a en yakın konumda olacak. NASA birebir vakitte 25 Kasım tarihinde de dönüş yolu için bir canlı yayın planlıyor.

Orion uzay aracı tarafından çekilecek Ay manzaralarını merakla bekliyoruz. Pekala siz NASA’nın Ay vazifeleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - Beylikdüzü elektrikçi - Gebze Hukuk Bürosu - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın!