Teknoloji

Orion’da işler yolunda gidiyor! Maksat Ay!

Araç Entegrasyon Müdürü Jim Geffre, NASA’nın cuma günü düzenlediği basın brifinginde “Orion şimdiye kadar mükemmel bir performans sergiledi” dedi. “Tüm sistemler, performans açısından beklentileri aşıyor.”

Artemis 1, mürettebat aracının insan astronotları inançlı bir formda Dünya’nın doğal uydusuna taşıyabileceğini doğrulamaya çalışıyor. Seyahat, Orion’un gezegenimizin yörüngesinin ötesine yaptığı birinci seyahati temsil ediyor. 2014 yılında uzay aracı, Dünya etrafında iki yörüngeli bir test uçuşunu tamamladı. Başarılı bir uçuş, Ay’a beşerli bir vazifenin ve sonunda NASA’nın 1972’de Apollo 17’den bu yana birinci mürettebatlı Ay inişinin yolunu açacak.

Ajans, Artemis 1’in 21 Kasım’da Ay’a ulaşmasını bekliyor. Bu noktada uzay aracı, NASA’nın misyon için planladığı dört ana motor yakma sürecinden birincisini gerçekleştirecek. Uçuş Yöneticisi Jeff Radigan, “Apollo iniş alanlarından bazısının üzerinden geçeceğiz” dedi. Dört gün sonra NASA, nihayet uzay aracını Dünya’ya hakikat bir dönüş yörüngesine yerleştirmeden evvel, Orion’u Ay’ın etrafında uzak bir yörüngeye oturtmak için ikinci bir yanma gerçekleştirmeyi planlıyor. Her şey plana nazaran giderse, Orion 11 Aralık’ta Pasifik Okyanusu’na inecek.

Orion’da işler yolunda gidiyor! Gaye Ay!

Orion’un bu birinci muvaffakiyetleri, NASA’nın Uzay Fırlatma Sistemi’nin karşılaştığı pek çok problemden sonra memnuniyetle karşılanıyor. Uzay ajansı, motor sıkıntıları, hidrojen yakıt sızıntıları ve kasırga kuvvetli rüzgarlar nedeniyle Artemis 1’in fırlatılmasını birçok sefer ertelemek zorunda kalmıştı.

Çarşamba sabahı erken saatlerde, SLS yer ekibi roketin fırlatma kulesindeki yakıt sınırlarından birinde yeni bir sızıntı keşfettikten sonra teşkilatın vazifesi tekrar ertelemek zorunda kalacağı ortaya çıktı. Bununla birlikte, NASA işçisi birtakım cıvataları sıktıktan sonra, SLS havalandı ve göz kamaştırıcı bir gece imgesi yarattı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antika Alan Yerler - Pendik Eşya Depolama - Nevşehir evden eve - puan hesaplama - ingiltere vizesi - Yalçın Eldoğan - Bahçe Mobilyaları - Bursa bulaşık makinası servisi - film sitesi - https://basitpara.com/ - instagram takipçi satın al