Teknoloji

Pandemiden sonra gençlerin beyinleri erken yaşlanıyor! Bilimsel olarak kanıtlandı!

Yapılan araştırmalara nazaran, pandemi ile birlikte karantinada yaşamanın gerilimi, gençlerin beyinlerinde yaşlanmayı hızlandırdı. Kapanmaların beyinler üzerindeki tespit edilen yan tesirleri, daha evvel şiddet, ihmal ve aile işlevsizliğinin bir sonucu olarak gözlemlenenlere benzeri. Stanford Üniversitesi ve California Üniversitesi‘nde araştırmacılar tarafından yakın vakitte yapılan bir araştırma, salgının beyefendisinin bazı kısımlarının boyutunu artırmasını ‘hızlandırdığı’ sonucuna vardı.

Araştırmacılar, pandemiden evvel çekilen 81 çocuğun MRI taramalarını ve pandemi sırasında çekilen 82 çocuğun MRI taramalarını incelediler. Daha sonra cinsiyet, yaş, ergenlik durumu, etnik köken, erken hayat gerilimi ve sosyoekonomik geçmiş üzere faktörleri kullanarak her iki kümedeki çocukları eşleştirerek onlara çoklu karşılaştırmalar yapıldı. Yapılan incelemeler beyin yaşlanma sürecinin pandemi sonrası kümede görünüşte hızlanmış olduğunu gösterdi. Evvelce beyinlerdeki 1 yıllık yaşlanma müddetleri pandemi sonrası beyinlerde 3 yıllık beyin yaşlanmasına denk olduğu sonucu ortaya çıktı. Pandemi sonrası kümede daha zayıf zihinsel sıhhat fark edildi, lakin bunun beyin yaşıyla direkt bağlı olup olmadığı hakkında net bir söz kullanılmadı. Yapılan çalışmaların sonucunda pandemi sürecinin gençlerin beyninde yarattığı tesirin kalıcı olup olmayacağı yahut bu kıymetli beyin yapılarındaki hızlanan değişikliklerden kaynaklanacak diğer akıl sıhhati sıkıntıları olup olmadığı konusu ise bilinmeyen.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antika Alan Yerler - Pendik Eşya Depolama - Nevşehir evden eve - puan hesaplama - ingiltere vizesi - Yalçın Eldoğan - Bahçe Mobilyaları - Bursa bulaşık makinası servisi - film sitesi - https://basitpara.com/ - instagram takipçi satın al