Teknoloji

Dünyanın en büyük radyo teleskopunun inşaatı başladı

Teleskopun Avustralya kısmı, SKA-Low, ülkenin batı Wajarri bölgesinde 131.072 anten “ağacı” etrafında dönecek. İsminden da anlaşılacağı üzere anten dizisi düşük frekanslı sinyallere odaklanacak. Guardian, bu teleskopun mevcut teleskoplardan sekiz kat daha hassas olması ve kozmosu yaklaşık 135 kat daha süratli haritalamasının beklendiğini belirtiyor.

SKA-Low’un 197 konvansiyonel radyo çanağına sahip bir muadili olan SKA-Mid ise Güney Afrika’nın kuru, nüfussuz Karoo bölgesindeki Meerkat Ulusal Parkı’na kurulacak. Bu elemanın misyonu orta menzilli frekansları incelemek olacak. Çalışmanın Avustralya segmenti, özel SKA Tertibi ile ülkenin Commonwealth Bilimsel ve Endüstriyel Araştırma Tertibi (CSIRO) ortasındaki ortak çalışması.

Dünyanın en büyük radyo teleskopunun inşaatı başladı

İlk olarak 1991’de inşa edilen birleşik dizinin radyo astronomisini dönüştürmesi bekleniyor. Teleskop temelde erken cihanı incelemek için yardımcı olacak ve yine iyonlaşma devrinde olan birinci yıldızların oluşumuna dair yeni bilgiler sağlayacak. Bununla birlikte, karanlık gücün ve onun kozmik genişleme üzerindeki potansiyel tesirinin araştırılmasına da yardımcı olacak. Çözünürlük, en detaylı aramaları nispeten yakın yıldızlarla sınırlayacak olsa da, çok hassasiyet dünya dışı ömür arayışında bile faydalı olabilir. Direktör Dr. Sarah Pierce, The Guardian’a teleskopların “onlarca ışıkyılı uzaklıktaki” bir gezegendeki bir havaalanı radarını bile tespit edebileceğini söyledi.

Kilometre Kare Dizisi üzerindeki çalışmaların 2028’e kadar bitmesi beklenmiyor ve kurulumunda sonra bilim adamlarının sonuçları toplayıp tahlil etmesi de biraz vakit alacak. Fakat, James Webb Uzay Teleskobu’nda olduğu üzere, uzun sürecek bu beklemenin meyvelerini vermesi bekleniyor. Bu inşa cihan hakkında yeni içgörüler sağlayabilecek kuşaklar ortası bir değişimi temsil ediyor ve SKA’nın radyo astronomisinin “gelecek elli yılını” şekillendirmesini bekleniyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın! -
Meritking