Teknoloji

Parkta bulduğu taş ile milyoner oldu!

2015 yılında David Hole, Avustralya’nın Melbourne kenti yakınlarındaki Maryborough Bölge Parkı’nda metal dedektörü ile arama yaparken sıra dışı bir şey keşfetti. Sarı kilin içinde duran çok ağır, kırmızımsı bir kaya bulan Hole, bulduğu kayanın içinde bir altın külçesi olduğunu düşünerek konutuna götürdü. Kayayı kırmak için kaya testeresi, açılı taşlama makinesi, matkap kullanan David, son olarak asit bile kullansa dahi başarılı olamadı.

Kayanın parçalanmamasının nedeni daha sonra anlayacak olan David, taşın içinde bulmayı umduğu külçe için taşı Melbourne Müzesi’ne götürdü. Melbourne Müzesi jeoloğu Dermot Henry yaptığı inceleme sonrası bugüne kadar müzede çalıştığı 37 yıl boyunca insanların göktaşı olduğunu düşündüğü birçok kayayı incelediğini ve baktıklarından sadece ikisinin gerçek göktaşı olduğunu söyledi. Bu taşında bu iki taştan biri olup 4,6 milyar yıllık bir göktaşı olduğunu tabir etti.

17 kilogram yükünde olan taş Avustralya’nın Victoria eyaletinde şimdiye kadar kaydedilen ve 2003 yılında tanımlanan 55 kg tartısındaki öteki bir büyük örnekten sonra en büyük ikinci göktaşı oldu. Bir elmas testere ile küçük bir dilimi keserek incelenen taşın bileşiminin yüksek oranda demir içerdiği keşfedildi. Araştırmacılar göktaşının nereden geldiğini ve Dünya’da ne kadar müddettir kalmış olabileceğini şimdi bilmese de, birtakım iddiaları var. Karbon tarihlemesi ile göktaşının 100 ila 1000 yıl ortasında Dünya’da olduğu ve 1889 ile 1951 yılları ortasında gezegene geldiği düşünüldü.

Jeolog Henry, “Bu özel göktaşı büyük olasılıkla Mars ve Jüpiter ortasındaki asteroit neslinden çıkıyor ve birtakım asteroitlerin birbirine çarpmasıyla oradan dışarı itildi, sonra bir gün Dünya’ya çarptı” dedi. “Kaya yontulmuş, çukurlu bir görünüme sahipti. Atmosferden geçtiklerinde oluşuyorlar, dışarıda eriyorlar ve atmosfer onları şekillendiriyor.” diye ekledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antika Alan Yerler - Pendik Eşya Depolama - Nevşehir evden eve - puan hesaplama - ingiltere vizesi - Yalçın Eldoğan - Bahçe Mobilyaları - Bursa bulaşık makinası servisi - film sitesi - https://basitpara.com/ - instagram takipçi satın al