Teknoloji

Dinazorların bugünkü haline çok şaşıracaksınız: Jenerasyonları tükenmese bu türlü gözükeceklerdi

Altmış altı milyon yıl evvel, bir asteroit Dünya’ya 10 milyar atom bombası gücüyle çarptı ve bütün tertibi değiştirdi. Gökyüzü karardı ve bitkiler fotosentez yapmayı bıraktı ve öldü. Akabinde onlarla besleyen hayvanlarda yok oldu ve besin zinciri çöktü. Tüm çeşitlerin yüzde 90’ından fazlası yok olduktan sonra ortalık yatıştığında, bir avuç kuş dışında tüm dinozorların soyu tükenmişti.

Bu senaryo farklı olsaydı ne olacağını hiç düşündünüz mü?

Asteroitin ıskaladığını ve dinozorların hayatta kaldığını hayal edin. Şu an yedi kıtada 8 milyar Homosapiens yaşıyor. Dünya’da yük olarak, yırtıcı hayvanlardan daha fazla insan var. Kendimizi beslemek için Dünya’nın yarısını değiştirdik. Lakin senaryo farklı olsa ve yırtıcı kuşlar ve dinazorlar ile yaşıyor olsak ne olurdu? Bu türlü bir senaryoda dünyanın durumunu kestirmek çok kolay değil. 100 milyon yıllık dinozor tarihi, asteroit müdahale etmeseydi kökten farklı bir dünya olacaktı demek mümkün olmasa da elde olan datalar ve misal soydan olduğu düşünülen hayvanlara bakılarak şayet dinazorlar yaşasaydı nasıl görünürlerdi diye kimi varsayımlar yapıldı.

Muhtemelen hala o harika dev, uzun boyunlu otçullara ve devasa tiranozor gibisi yırtıcılar etrafta dolanıyor olurdu. Lakin bu kanıdan farklı olarak yapılan varsayımlardan olan, 1980’lerde paleontolog Dale Russell’ın niyet deneyine nazaran, dinazorlar akıllı bir alet kullanıcısına dönüşebilirlerdi. Bugün, birkaç dinozor soyundan gelenler -kargalar ve papağanlar üzere kuşlar- karmaşık beyinlere sahip bu canlılar, alet kullanabilir, konuşabilir yahut sayabilirlerdi. Bu dinazorlar, aksi baş parmakları olan, dik yürüyebilen ve büyük beyinli bir canlı olarak resmedildiler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - Beylikdüzü elektrikçi - Gebze Hukuk Bürosu - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın!