Teknoloji

Performans canavarı olacak! Snapdragon 8 Gen 2 tanıtıldı

Mobil işlemci pazarında rekabet giderek artıyor. Amiral gemisi Android aygıtlara güç verecek Snapdragon 8 Gen 2 işlemci tanıtıldı. İşte Snapdragon 8 Gen 2 özellikleri…

Snapdragon 8 Gen 2 özellikleri

Qualcomm, yeni işlemcisi için TSMC ile muahede sağladı. 4nm teknolojisiyle üretilecek işlemcide 1 adet 3.19GHz ARM Cortex-X3, 2 adet 2.8GHz ARM Cortex-A715, 2 adet 2.8GHz ARM Cortex-A710 ve 3 adet 2.0GHz ARM Cortex-A510 çekirdek kullanılacak. Qualcomm, Snapdragon 8 Gen 2’de Ray Tracing teknolojisini destekleyen Adrenı 740 grafik arabirimine yer verecek.

Snapdragon 8 Gen 2, selefine oranla yüzde 30 performans artışı sağlayacak. Güç verimliliğinde ise yeni modelin yüzde 40 daha uygun performans göstereceği açıklandı.

Qualcomm, yeni işlemcisinde yapay zeka yeteneklerinin bir üst düzeye çıkarıldığının altını çizdi. Doğal lisan sürece (NLP) süreçlerinde anlık data akışı sağlanabilecek. Bir öteki deyişle kullanıcıların konuşmaları anlık olarak öbür lisanlara çevrilebilecek.

Yeni işlemci, 4K çözünürlükte 60Hz takviyesiyle karşımıza çıkacak. Akıllı telefon üreticileri, QHD Plus panellerde ise 144Hz tazeleme suratı sunabilecek.

İşlemcide en kıymetli değişikliklerden biri ise kamera tarafında gerçekleştirilmiş. Snapdragon 8 Gen 2 işlemciye 200 Megapiksel dayanağı gelecek. Kullanıcılar, 8K HDR ayarlarda 30FPS görüntü kaydı çekebilecek. Kamera performansını uygunlaştırmak için işlemcide donanımsal yapay zeka dayanağı de mevcut.

Snapdragon 8 Gen 2 işlemciye sahip telefonlarda LPDDR5X RAM ve UFS 4.0 depolama kullanılabilecek. Kullanıcılar, yeni işlemci sayesinde ultra süratli akıllı telefonlara sahip olacak.

Qualcomm, Snapdragon 8 Gen 2’de X70 modem kullanacak. Bununla birlikte yeni işlemci, USB 3.1, WiFi 7 ve Bluetooth 5.3 üzere temas teknolojilerini de destekleyecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antika Alan Yerler - Pendik Eşya Depolama - Nevşehir evden eve - puan hesaplama - ingiltere vizesi - Yalçın Eldoğan - Bahçe Mobilyaları - Bursa bulaşık makinası servisi - film sitesi - https://basitpara.com/ - instagram takipçi satın al