Teknoloji

NASA’dan Ay misyonu için birinci adım! Artemis I uçuşu gerçekleşti

NASA, eylül ayında başarısız olan Artemis I vazifesi için tekrar sahnede. Ay misyonu için değerli bir yere sahip olan Artemis I uçuşu nihayet gerçekleşti.

Yeni Ay misyonu için gerçekleştirilen Artemis I uçuşu başarılı oldu

Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’ndeki fırlatma rampasındaki Orion uzay aracı, Ay misyonunun birinci adımını tamamladı. 97 metre yüksekliğindeki SLS roketi ile uzaya gönderilen Orion, 3 basamaktan oluşacak Artemis misyonlarını üstleniyor.

Yetkililer, Artemis I vazifesinin keşif emeli taşıdığı için mürettebatsız olduğunu vurguladı. Test misyonu başarılı olursa NASA, Artemis II misyonu için birebir uçuş yoluna astronot gönderecek. Akabinde, muhtemelen 2025’te Artemis III, elli yıl içinde birinci beşerli ay inişinde ay yüzeyine birinci bayanı ve birinci renkli insanı yerleştirmeye çalışacak.

NASA, uzun müddetli mürettebatlı vazifeler için bir Ay üssü inşa etmek için Artemis vazifelerini kullanmak istediği varsayım ediliyor. Bununla birlikte, 2030’ların sonlarında Mars’a yapılacak birinci astronot vazifesi için Artemis I vazifesinin kıymetli role sahip olduğunu hatırlatmakta yarar var.

NASA ile ortak çalışma yürüten Northrop Grumman’da sevk sistemleri lider yardımcısı olan Wendy Williams, “Sürekli eser iyileştirmeleri, NASA’nın Artemis programı için SLS’yi kullanma konusundaki uzun vadeli misyonunu gerçekleştirmesine yardımcı oluyor. Yeni kuşak sistemlerde erken öğrenme fırsatı, 2031 yılına kadar SLS roketinin daha büyük yük taleplerini karşılamasına imkan tanıyacak. Bu da gelişmiş bir güçlendirici (Booster) üretmemize yardımcı olacak.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antika Alan Yerler - Pendik Eşya Depolama - Nevşehir evden eve - puan hesaplama - ingiltere vizesi - Yalçın Eldoğan - Bahçe Mobilyaları - Bursa bulaşık makinası servisi - film sitesi - https://basitpara.com/ - instagram takipçi satın al