Teknoloji

Piyasayı sallayan tez: ÖTV indirimi mi geliyor?

Bugün ortaya çıkan araba fiyatlarında ÖTV indirimi yahut matrah güncellemesi yapılacağı tarafındaki tez toplumsal medyanın ve haber sitelerinin gündemine bomba üzere düştü. O denli ki ikinci el araba almak isteyen binlerce vatandaşın gözünde sıfır seçeneği belirdi. Pekala gerçekte durum nasıl? Bir indirim yahut güncelleme gelecek mi?

ÖTV indirimi mi matrah güncellemesi mi?

Kur değişimi, yüksek enflasyon, global çip ve tedarik krizi üzere birçok etken nedeniyle teknoloji fiyatları her geçen gün artmaya devam ediyor. Bu durumdan en çok etkilenen ülke Türkiye olurken, dal bazında da otomotivi öne sürebiliriz.

Bu nedenle araba alacak vatandaşlarda fiyatlarda indirim beklentisi ortaya çıktı. Bunu sağlayabilmenin de iki yolu bulunuyor. Birinci olarak ÖTV indirimi yapılarak fiyatlara direkt tesir etmek mümkün. İkinci olarak da matrah güncellemesi yaparak geçerliğini yitiren kademeleri yine faaliyete sokarak nispeten süreksiz sayılabilecek bir fiyat düşüşü sağlanabilir.

Dolayısıyla şayet bir müdahale yapılacaksa bu noktada matrah düzenlemesinin tercih edileceğini varsaymak daha mantıklı olacaktır. Çünkü son olarak 12 Ocak 2022’de yapılan değişiklik sonrası vergi oranları aşağıdaki tabloda yer alıyor.

 • Motor silindir hacmi 1600 cc geçmeyenler
  • ÖTV matrahı 120 bin TL’yi aşmayanlar – Yüzde 45
  • ÖTV matrahı 120 bin TL’yi aşıp 150 bin TL’yi aşmayanlar – Yüzde 50
  • ÖTV matrahı 150 bin TL’yi aşıp 175 bin TL’yi aşmayanlar – Yüzde 60
  • ÖTV matrahı 175 bin TL’yi aşıp 200 bin TL’yi aşmayanlar – Yüzde 70
  • Diğerleri – Yüzde 80
 • Motor silindir hacmi 1600 cc üzeri olan lakin 2000 cc altında kalanlar
  • ÖTV matrahı 130 bin TL’yi aşmayanlar – Yüzde 45
  • ÖTV matrahı 130 bin TL’yi aşıp, 210 bin TL’yi aşmayanlar – Yüzde 50
  • Diğerleri – Yüzde 80

Yukarıda yer alan tabloya baktığımızda daha net görebileceğimiz üzere, ülkemizde 200 bin TL altında baz fiyata sahip olan araba kalmadığı için tüm araçlar en yüksek düzey olan yüzde 80 ÖTV vergi uygulamasına olağan oluyor.

Bu nedenle ÖTV oranlarını aşağı çekmek başka kademelerde meydana gelen boşluğu doldurmayacaktır. Ama matrah güncellemesi yapılması durumunda; Örneğin yüzde 50’lik dilimin 120 bin TL ila 150 bin TL aralığı yerine 400 bin TL ila 450 bin TL aralığına çekilmesi durumunda bu kademeler tekrar hayata dönecektir.

Siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - Beylikdüzü elektrikçi - Gebze Hukuk Bürosu - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın!