Teknoloji

Prize takılı şarj aleti elektrik harcar mı? İşte merak edilen sorunun karşılığı…

Son vakitlerde elektrik fiyatları uygunca yükseldi. Elektrikten nasıl tasarruf ederiz sorusu akla geliyor. Prizde şarj aleti bırakmak elektrik harcar mı ya da prize takılı şarj aygıtı elektrik tüketiyor mu?. Evet alışılmış ki elektrik harcar. Bu durum tüm aygıtlar için geçerli değil. Tükettikleri ölçü da epeyce değişken göstermeke. İşte detaylar…

Günümüzde kullandığımız şarj aletlerinin hepsinin içerisinde elektrik devrelerini birbirlerine bağlayan küçük trafolar vardır. Kimi gelişmiş modellerin içerisinde voltaj ve akım ölçer ve sınırlayıcılar vardır.

Dolayısıyla prize taktığımız anda çok düşük ölçüde da olsa bu sistemin kendi içerisinde çalışabilmesi için bir elektrik tüketimi olur.

Fakat bilhassa dizüstü bilgisayarlarda gördüğümüz birtakım şarj aletleri 2 kesimden oluşur. bunun birinci kısmı sırf bir uzatma kablosu biçimindedir. Bu modül nispeten büyük bir adaptöre bağlanır ve buradan çıkan kablo da bilgisayara elektrik iletir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antika Alan Yerler - Pendik Eşya Depolama - Nevşehir evden eve - puan hesaplama - ingiltere vizesi - Yalçın Eldoğan - Bahçe Mobilyaları - Bursa bulaşık makinası servisi - film sitesi - https://basitpara.com/ - instagram takipçi satın al