Teknoloji

RAM ve SSD piyasası için tehlike çanları çalmaya başlıyor!

Zayıflayan tüketici talebi ve çok stok nedeniyle bir müddettir RAM ve SSD fiyatlarında düşük fiyatlarla karşılaşabiliyoruz, lakin bu durum, Micron ve öbür üreticilerin üretimi azalttıklarını açıklamasının akabinde beklenenden daha erken sona erecek. RAM ve SSD fiyatları için tehlikeli vakitler geliyor diyebiliriz. İşte ayrıntılar.

RAM ve SSD fiyatları artık cep yakacak

TrendForce’un açıklamalarına nazaran, bellek fiyatlarının 2021’in dördüncü çeyreğinde düşmeye başladığını belirtti. Yararlı geçen 2021 yılının akabinde süratle artan enflasyon, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ve pandemi siyasetleriyle birlikte zayıflayan talep fiyatlarda üzücü bir tablonun ortaya çıkmasına neden oldu.

Raporda ayrıyeten ana akım kapasiteli çiplerin, ortalama çıkış fiyatının çok düştüğünü ve birtakım üreticilerin ziyanına satış yapmaya çok yakın olduğu da belirtiliyor.

Geçen ay, NAND fiyatları düştüğü için SSD’ler bir nebze ucuzlamıştı. TrendForce, bu durumun yakın vakitte değişmesinin pek mümkün olmadığını belirtiyor. Ancak Micron’un geçen hafta duruma karşılık olarak DRAM ve NAND Flash üretimini keseceğini açıklaması, TrendForce’un kestirimini değiştirmiş üzere görünüyor.

New York’ta bir megafab inşa etmek için 100 milyar dolara kadar para harcayan Micron, Samsung ve SK Hynix’in yanı sıra aygıtlarda bulunan RAM yongalarının birçoklarını üreten üç bilgisayar belleği üreticisinden biri pozisyonunda, bu nedenle firmanın fabrika açmasının öbür üreticileri de etkilemesi bekleniyor. Micron duyuruyu yaptıktan kısa bir mühlet sonra Kioxia, NAND Flash üretimini bu aydan itibaren %30 azaltacağını duyurdu.

Micron’un duyurusu ayrıyeten, fabrikanın 2023 yılı boyunca 176 katmanlı eserlere odaklanmaya devam edeceğini, dördüncü çeyrekte 232 katmanlı NAND Flash üretimini artırma planlarının ise askıya alınacağı manasına geliyor.

Rapor, üretimde büyük ölçekli bir azalmanın gelecek yıl boyunca arz ve talep dengesizliğini bilakis çevirebileceğinden, daha fazla üreticinin üretimi sonlandıracağını iler ki yıllarda görebileceğimiz belirtiliyor.

Şirketlerin platformlarında hem PCIe 5.0 SSD hem de DDR5 dayanağı göz önüne alındığında, yükselen fiyatlar AMD ve Intel için hiçte düzgün bir haber değil. AMD’nin Zen 4 mimarisi, Intel’in hem DDR4 hem de DDR5’i destekleyen 12. kuşak ve yakında çıkacak olan 13. kuşak yongaları yalnızca DDR5’i dayanaklar, bu nedenle belleklerin çok kıymetli hale gelmesi AMD için bilhassa istenmeyen bir görünüm olacaktır. Sistemlerinizi yükseltmeyi planlıyorsanız, bunu bir an evvel yapmak siz kıymetli teknolojioku ailesi için en düzgün hareket üslubu olabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama şirketleri - İstanbul Kiralık Eşya Deposu - Nevşehir evden eve - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - fixbet - ELİTBAHİS GİRİŞ - Betgol kirala - Ronabet kirala - Totobo kirala - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom