Teknoloji

RPCS3, AMD Zen 4 İşlemciler İçin AVX-512 Dayanağı Kazandı

Bilgisayarlarda kullanılan tanınan PlayStation 3 emülatörü RPCS3, Zen 4 mikro mimarisi üzerine inşa edilen işlemciler için güncelleme aldı. Daha evvel belirttiğimiz üzere, AMD’nin yeni Ryzen 7000 serisi yongaları AVX-512 komut setine dayanak sunuyor. RPCS3 ise AVX-512 komut setinin getirilerinden faydalanmak için yeni bir sürüme güncellendi.

Bu emülatör, PlayStation3’ün Cell Broadband Engine çipini taklit ederek çalışıyor ve grafikler için GPU’nuzu kullanmıyor. Cell Broadband Engine SoC öteki işlemcilerden epey farklıydı. Bu nedenle PS3 sistemini taklit etmek çok zordu. AVX-512 SIMD uzantıları, bilhassa RPCS3’ün verimli çalışması için hayli kıymetli.

PS3 emülatörü, Core i9-11900K üzere “Rocket Lake” işlemciler için AVX512 kodlarına dayanak sunuyor. Lakin hatırlarsanız Intel, işlemciler piyasaya çıktıktan aylar sonra 12. Kuşak Alder Lake platformunda AVX-512 komut setini devre dışı bırakmıştı.

AMD yeni yongalarında AVX-512 dayanağı sunmaya devam ediyor. Yeni SIMD talimatlarının kullanılması, emülatör için artılar sağlayarak Zen 4 işlemcilerde performansı yaklaşık %35 oranında artırıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - Beylikdüzü elektrikçi - Gebze Hukuk Bürosu - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın!