Teknoloji

Rüzgar gücü rekoru kırıldı!

Fosil yakıtlara veda ederken, yenilenebilir güç her geçen gün hayatımızda daha fazla yer almaya başlıyor. Güneş ve rüzgar gücü bu hususta başı çekiyor. Güneş ve rüzgardan en yeterli halde yararlanabilmek ismine çalışmalar devam edilirken, yapılan bir türbin prototipi gelecek ismine epeyce öne çıkıyor.

Rüzgar türbini günlük elektrik üretim rekoru kırdı

Siemens Gamesa tarafından üretilen 14-222 DD açık deniz rüzgar türbini prototipi, 24 saatlik müddet içerisinde tek bir rüzgar türbininden en fazla güç çıkışı elde ederek dünya rekoru kırdı. Bu süreçte 359 megavatsaat elektrik üreten bu rüzgar türbini prototipi gelecek ismine değerli bir adım olarak görülüyor.Rüzgar türbininin ürettiği gücü daha düzgün açıklamak ismine, Siemens Gamesa şirketi, bu elektrik ile ortalama bir elektrikli aracın yaklaşık 1,8 milyon kilometre yol yapabileceğini belirtti.

Siemens Gamesa’nın devasa rüzgar türbini, birinci elektriğini üretmesinden yalnızca 10 ay sonrasında bu sayıya ulaşarak değerli bir muvaffakiyet elde etti. Rüzgar türbini, Danimarka’nın Østerild kentinin şebekesine elektrik sağlamayı sürdürüyor.

SG 14-222 DD, Power Boost ile 15 MW’a kadar kapasite sunabilen 14 megavatlık (MW) bir açık deniz rüzgar türbini olarak öne çıkıyor. 222 metre çapında bir rotora sahip olan rüzgar türbini 108 metre uzunluğunda tek kesim halinde dökülen ve geri dönüştürülebilen B108 bıçaklara mesken sahipliği yapıyor. Türbinin süpürme alanı ise 39 bin metrekare olarak açıklandı.

Bu devasa rüzgar türbininin yıllık yaklaşık 18 bin haneye güç sağlayabileceği öngörülüyor. Siemens Gamesa, Haziran ayı içerisinde İskoçya’daki 882 megavatlık Moray West açık deniz rüzgar çiftliğine kurulmak üzere 60 adet SG 14-222 DD açık deniz rüzgar türbini siparişi almış durumda. Bu rüzgar çiftliği, türbinin birinci çoklu kullanımı olacak.

Gün geçtikçe rüzgar ve güneş gücü konusunda adımlar atılmaya devam ediyor. Umarız ilerleyen periyotta yenilenebilir güç kaynaklarına yenileri eklenir. Pekala siz rüzgar gücü hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - Beylikdüzü elektrikçi - Gebze Hukuk Bürosu - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın!