Teknoloji

Samsung, AR teknolojisi için MicroLED geliştiriyor

OLED ekranlar, süratli reaksiyon mühletleri nedeniyle yıllardır VR başlıklarında kullanılmakta. Oculus Rift CV1, birtakım modellerde Samsung imali OLED ekranları kullanmıştı. Samsung’un kendi Gear VR’si OLED’i ve özel Odyssey VR kulaklıkları da ziyadesiyle ilgi gördü.

Samsung, AR teknolojisi için MicroLED geliştiriyor

Ancak The Elec’in haberine nazaran Samsung Display kümesinin önderi Kim Min-woo, şirketin MicroLED tabanlı AR ekranlar için yeni kuşak teknoloji geliştirdiğini söyledi. Görünüşe nazaran Güney Koreli teknoloji devi bu alanda çalışmalarını hızlandırıyor. Spesifik olarak teknoloji, Silikon üzerinde MicroLED olarak isimlendiriliyor. Mevcut imgeler tipik olarak silikon yerine bir cam alt katman üzerinde yapılıyor.

AR (Artırılmış Gerçeklik) ve VR (Sanal Gerçeklik) ortasındaki fark, AR’nin ortam aydınlatmasıyla rekabet ettikleri için daha parlak ekranlara gereksinim duyması. Sanal objeleri gerçek dünyayla bütünleştiriyor ve bunu uygun yapmak için ekranın parlaklığıyla eşleşmesi gerekiyor.

Samsung’un uzun vadeli amacı, inç başına 6.600 piksel (PPI) ile LEDoS ekranlar geliştirmek. Kim, AR ekranları için minimumun 5.000 ppi olduğunu ve pikseller ortasındaki aranın 5 mikrometre yahut daha küçük olması gerektiğini söylüyor. Kırmızı, yeşil ve mavi alt pikseller 3 mikrometre yahut daha küçük olmalı. Kim’e nazaran Samsung Display, LEDoS’ye ek olarak Silikon (OLEDoS) paneller üzerinde OLED de geliştiriyor. MicroLED’ler daha parlak tasarlanacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Vatandaşlık İşemleri - message near me - massage service antalya - ikinci el eşya alanlar - Plak alanlar - Palyaço kiralama - Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama şirketleri - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Kiralık bahis sitesi