Telefon

Samsung’un çılgın projesi en büyük rakibinin canını sıkabilir

Teknoloji dünyası daha evvel hiç yaşamadığı bir ıstırap ile karşı karşıya. Pandemi sonrası devrin en bariz külfetlerinden biri olan çip krizi ile savaşmaya devam eden bölüm, her ne kadar yaralarını sarmaya başlasa da, şimdi her şeyin geride kaldığını söyleyebilmek için çok erken. Üstelik rastgele bir hazırlık yapılmaması yahut tedbir alınmaması durumunda benzeri bir krizin tekrar patlak vermesi de son derece mümkün. İşte birebir şeyleri bir defa daha yaşamak istemeyen Samsung, hem çip teknolojisini hem de üretim kapasitesini geliştirmek için hayli değerli adımlar atıyor.

Güney Koreli teknoloji devi tarafından yapılan açıklamaya nazaran, şirketin gayesi 2025 yılında 2nm süreciyle üretilmiş çipleri geliştirmiş olmak. Lakin asıl sıçrama 2027 yılına gelindiğinde yapılacak ve bu yılla birlikte şimdiki teknolojiden 5 kat daha verimli olması beklenen 1.4nm çipler üretilecek.

Samsung’un çılgın projesi en büyük rakibinin canını sıkabilir

Öte yandan yeniden 2027 yılına gelindiğinde şimdiki çip üretim kapasitesinin de 3’e katlanmış olması hedefleniyor. Bu hedef için birçok bölgede yeni üretim tesisleri kuran Samsung en büyük yatırımını ise milyarlarca dolar harcayarak Texas’a yapacak. Samsung’un bu yatırımları sonrası bir taraftan çip krizini kalıcı olarak çözmeyi hedeflediği görülse de, art planda yatan daha değerli bir hedefi ise bölümün bir numarası pozisyonunda olan TSMC’yi geçmek olacak. Tabi bu süreçte TSMC’nin de durup olanları izlemeyeceği düşünüldüğünde, önümüzdeki yıllarda çip üretimi konusunda hayli keyifli bir rekabet izleyeceğimiz kesin.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - Beylikdüzü elektrikçi - Gebze Hukuk Bürosu - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın!