Telefon

Skandal! TikTok çalışanları, viral olacak görüntüleri belirliyor

Günümüzde son derece tanınan hale gelen toplumsal medya uygulaması TikTok, içerik üreticilerinin bir numaralı adresi olmayı başardı. Yalnızca Türkiye’den bile 26,5 milyon kullanıcısı bulunan platform, yeni bir skandalla gündemde. O denli ki TikTok çalışanları, viral olmasını istedikleri görüntüyü herkesin akışına düşürebiliyor. İşte detaylar…

TikTok çalışanları viral olacak görüntüyü seçiyor!

Bu usul toplumsal medya uygulamalarında insanların keşfetine düşecek olan görüntüleri seçmek için bir algoritma bulunur. Şayet içerik çıktığı andan itibaren etkileşim alıyorsa, bu algoritma durumu algılayıp içeriği keşfet kısmına götürür. Fakat Forbes’in argümanına nazaran TikTok çalışanları, arkadaşları yahut iş ortaklarının görüntülerini ”ateşleme” yaparak viral hale getiriyor.

TikTok sözcüsü Jamie Favezza, durumu kabul ederken, ”ateşleme” yapmanın sırf izlenme sayıları için değil, ayrıyeten uygulamanın içerik çeşitliliğini artırmak için de yapıldığını söyledi. Favezza, uygulamanın ”ateşleme” sürecini o kadar da çok yapmadığını ve keşfetteki görüntülerin yalnızca yüzde 0,02’sinin ateşlendiğini belirtti. Bununla birlikte Forbes’un evrakında günlük görüntü izlenmelerinin yüzde ikisi bu görüntülerden oluşuyor.

İlginç olan bir öteki nokta ise, keşfete çalışanlar tarafından düşürülen görüntüler; sponsorlu içerikler yahut reklamlar üzere TikTok tarafından desteklendiklerini belirten bir etiket taşımıyor. Yani, ”ateşlenen” görüntüler, algoritmanın sizin için seçtiği bir videoymuş üzere gözüküyor. Bunun akabinde pek çok içerik üreticisi, platformda haksızlığa uğradığını düşünüp uygulamaya ilgisini kaybedebilir.

Ayrıca, Forbes’a nazaran çalışanların; arkadaşlarının, iş ortaklarının hatta kendilerinin bile görüntülerini daha evvel tanıtımını yaptığı olaylar oldu. Yani pek çok kullanıcıya nazaran, içerik üreticileri yerlerini TikTok çalışanlarına yakın olan birine kaybedebilir.

Diğer bahis ise, TikTok görüntüleri doğal olmayan halde artıran tek toplumsal medya şirketi değil. Geçmişte Facebook, görüntülenme sayılarını şişirdi ve reklamcıları platforma çekebilmek için çabucak düzeltmedi. Sonrasında Facebook, bu husus nedeniyle açılan davayı sonlandırmak için 40 milyon dolar ödedi.

Peki siz bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce platform bu mevzuda geri adım atacak mı? Görüşlerinizi Yorumlar kısmında bizlerle paylaşmayı unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın! -
Meritking