Teknoloji

SpaceX, yörüngedeki toplam uydu sayısını katlayacak!

SpaceX’in uzaydan internet sağladığı Starlink hizmeti büyük ilgi topluyor. Kullanım alanını gitgide genişletmeye hazırlanan Starlink, bu gaye doğrultusunda uydu ağını da genişletme gayesinde. SpaceX sonunda uydu sayısını artırmak için gerekli müsaadeleri almış durumda.

Aktif toplam uydu sayısından daha fazla Starlink yörüngeye çıkıyor

ABD Federal Bağlantı Komisyonu’nun (FCC) aldığı karar ile birlikte yörüngedeki fonksiyonel uydu sayısı iki katından fazla bir ölçüye ulaşacak. Buna nazaran şirketin alçak Dünya yörüngesinde vazife yapan araçlarına 7 bin 500 adet uydu daha eklenecek.

SpaceX başlangıçta uzaya yollamak için 29 bin 998 uydu müracaatında bulunmuştu. FCC ise birinci etap için bu sayının dörtte birini onaylamış bulunuyor. SpaceX’in Ku ve Ka bandı frekanslarını kullanmasına müsaade veren kurum, şirketin E bandı frekans kullanım isteğini ise reddetti.

30 Nisan 2022 tarihinde paylaşılan bir rapora nazaran Dünya yörüngesinde 5 bin 465 adet çalışır durumda uydu bulunuyordu. Tüm şirket ve ülkerele ilişkin olan bu uydulara ek olarak bu süreç içerisinde bin adet Starlink uydusu eklenmişti. Starlink Gen2 uydularının eklenmesi ise toplam sayıyı büyük oranda artıracak.

Son yıllarda birçok bilimsel kuruluş, alçak Dünya yörüngesindeki yüksek sayıdaki uydunun astronomik müşahedelere müdahale edebileceğinin yanı sıra astronotlar ve başka uydular için yörüngedeki operasyonlar için potansiyel bir tehdit oluşturabileceği konusundaki tasalarını lisana getiriyordu. Lakin alınan karar ile birlikte yörüngedeki uydu sayısı iki katından daha fazla bir ölçüye ulaşmış olacak.

Şu anda yörüngede etkin durumda bulunan uydulara bu kadar çok sayıda yeni aygıtların eklenecek olması Elon Musk ve SpaceX’in tekrar tartışılmasına yol açtı. Pekala siz SpaceX’in uzaya göndereceği 7 bin 500 uydu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın! -
Meritking