Teknoloji

Steam’de yeni döviz kuru hesaplaması tesirini gösterdi: Fiyatlar 10’a katlandı

Oyun denildiğinde akla gelen birinci platformlardan biri Steam’dir. Her hafta açıklanan “haftanın en çok satılan oyunları” üzere listelerle gündemden hiç düşmeyen bu platform, birebir vakitte anlık kullanıcı sayıları bakımından da dünya genelinde mutlaka rakipsiz. Bununla birlikte Steam Türkiye’nin geçtiğimiz ay aldığı bir karar, Türk oyuncularını yakından ilgilendiriyordu.

Bu karara nazaran Steam, fiyat hesaplama aracında döviz kuru olarak kabul edilen 1,8-TL’lik fiyatı, 10-TL’nin üzerine çıkarmıştı. Aslında Steam’in bu fiyat hesaplama aracının yasal bir mecburilik olmadığını hepimiz biliyoruz. Yani oyun şirketleri Steam’deki oyunlarının kaç paradan satılacağına büsbütün kendileri karar veriyorlar. Fakat bilhassa Türkiye’yi yakından takip etmeyen şirketler, ülkemizdeki oyunlarını Steam’in bu robotu üzerinden otomatik olarak fiyatlandırıyorlar. İşte tam olarak da bu yüzden, kelam konusu değişikliğin oyun fiyatlarında sansasyonel artışlara sebebiyet vermesi bekleniyordu, o denli de oldu.

Steam’de yeni döviz kuru hesaplaması tesirini gösterdi: Fiyatlar 10’a katlandı

Geçtiğimiz haftalarda başlayan zam furyası bu hafta da devam ederken, daha evvel 2,10-TL bandında satılan pek çok oyunun fiyatının 21,99-TL’ye çıktığı görüldü. Örnek vermek gerekirsek, Slide Girls, Forsake, Cute Puzzle Max, Slide Furry üzere oyunlar daha evvel sakız parasına yani 2,10-TL’ye satılırken, artık 21,99-TL’den satılacak.

İşin berbatı daha evvel 10,50-TL üzere bir fiyattan satılan Enter The Backrooms oyununun 105-TL’den satılmaya başlanması, platformdaki fiyat artışına net bir örnek. Zira fiyatlar incelendiğinde neredeyse 80’e yakın oyunun %300 ve üzerinde zamlandığı görülüyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Vatandaşlık İşemleri - message near me - massage service antalya - ikinci el eşya alanlar - Plak alanlar - Palyaço kiralama - Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama şirketleri - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/