Teknoloji

Streamlabs OBS İçin Medya Ön Bellekleme Özelliği Tanıtıldı

Yayıncılar tarafından sık kullanılan Stremlabs OBS programın son sürümüyle birlikte, canlı yayın sırasında CPU kullanımını azaltacak kıymetli bir yenilik sunuldu. Bu bilhassa birlikte çözülen çerçevelerin ön belleklemesi yapılıyor. Böylece her çerçevenin tekrar tekrar çözülmesine duyulan gereksinim ortadan kalkıyor. Bilhassa döngü içerisindeki medya evraklarında CPU kullanımı kıymetli ölçüde azalıyor.

Geliştiricilerin kendi yaptıkları testlerde CPU kullanımının yüzde 35’ten daha fazla azaldığı görüldü. Lakin bu azalma RAM kullanımında bir ölçü artış karşılığında gerçekleşiyor.

Yayın yazılımı kaynak olarak bir medya evrakı kullandığı vakit bu belgeyi çözer ve belli bir süratte çerçeveleri gösterir. Bu süreç önemli bir CPU kullanımını beraberinde getirir. Bu sorunu ortadan kaldırmak için de tıpkı bilgiyi tekraren CPU/GPU kullanarak çözmek yerine ön bellekleme kullanarak RAM üzerinden getirme fikri, geliştiriciler tarafından ortaya atıldı.

Bahsettiğimiz üzere bu yol çözülen çerçevelerin RAM üzerinde tutulmasını gerektiriyor. Çözülen görüntü çerçeveleri büyük boyutta olabildiği için ön belleklemeye muhakkak bir hudut getirilmesi de kural. Bunun için Streamlabs OBS geliştiricileri 2 GB’lık bir ön bellek limiti getirmiş. Şayet çözülen çerçeveler 2 GB’dan daha büyükse RAM üzerinde ön belleklenmiyor.

Ek olarak lokal RAM kullanımını takip edecek ve düzenleyecek bir sistem de eklendi. RAM kullanımında meydana gelen ani artışlara Streamlabs OBS gerçek vakitli olarak reaksiyon verebilecek. Yani değerli ölçüde RAM kullanan bir uygulamayı ya da oyunu başlattığınızda Streamlabs OBS tarafından kullanılan ölçü azaltılacak ve sisteminizin takılmadan çalışması sağlanacak.

Bu özelliği kullanmak istemeyen kullanıcılar ise gelişmiş ayarlar menüsünden kullanımı kapatabiliyor. Streamlabs OBS yazılımını bu ilişkiyi kullanarak indirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Vatandaşlık İşemleri - message near me - massage service antalya - ikinci el eşya alanlar - Plak alanlar - Palyaço kiralama - Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama şirketleri - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Kiralık bahis sitesi