Teknoloji

Takip Edilmediğinize Emin Misiniz?

Siber takipçilerin kurbanlarını izlemesi, tahlil etmesi ve hatta fizikî olarak takip etmesi artık giderek daha da kolaylaşıyor. Birtakım uç durumlarda, toplumsal medyada kolay bir “takip” ile başlayıp cinayetle sonuçlanan olaylar gördük.

Netflix’te yayınlanan “You” isimli diziyi izlediyseniz, takipçilerin bu dijital çağda bahtsız kurbanlarını nasıl maksat alıp yetiştirdikleri konusunda kaygı verici bir aydınlanma yaşamış olabilirsiniz. Ne yazık ki internet, ziyan verici ölçüde bilgi toplamak ve saklamak için bir takipçinin gereksinim duyduğu araçları oluşturabileceği çok sayıda imkan sunabilir. İşin püf noktası, kendinizi muhtemel izlenme ve çevrimiçi takipçilikten nasıl koruyacağınızı bilmektir.

Geçenlerde Facebook’taki arkadaşlarıma siber takip hakkındaki ferdî öykülerini benimle paylaşmaları konusunda istekli olup olmadıklarını sordum; böylelikle bu serserilerin nasıl çalıştığını öğrenebildim ve bu biçimde oburlarının bu riski azaltmalarına yardımcı olabileceğim. Kimi bayan arkadaşlarımdan gelen birçok başka takip olayını dinlediğimde nasıl hissettiğimi özetleyecek tek bir söz varsa, o da “ürpertici” olurdu.

Birinin sizi bir yerde fark etmesi için sırf kendi pozisyonunuzu etiketlemeniz ve sonrasında rastgele bir kişinin sizinle bağlantı kurması kafidir. Gerçek vakitli olarak “check-in” yapacaksak, hesaplarımızı en azından kendimize özel tutmamız gerektiği görülmeye devam ediyor.

Facebook paylaşımımda arkadaşlarıma pozisyonlarını gerçek vakitli olarak eşleriyle ya da başka arkadaşlarıyla paylaşıp paylaşmadıklarını sordum; zira son vakitlerde birçok gencin tüm arkadaşlarının daima nerede olduklarını görmelerine müsaade verdiğini okudum. Bu durum başımı soru işaretleriyle doldurdu ve bir insan neden bunu yapmak ister, oluşturduğu risklerin farkında mıdır bilmek istedim. Kayıtlara geçsin diye söylüyorum; eşim ve ben “Arkadaşlarımı Bul” uygulamasında her vakit birbirimizi izleyebiliriz lakin öteki kimse tam olarak yerimizi göremez.

Jake Moore tarafından kaleme alınan makalenin tamamına buradaki irtibattan ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kaynak Mağazam - Beylikdüzü elektrikçi - Gebze Hukuk Bürosu - İstanbul Eşya Depolama - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın!