Teknoloji

Tatile Çıkmadan Evvel Dijital Aygıtlarınızı İtimada Alın

Bu yıl Ramazan Bayramı’nda dokuz günlük tatil var. Tatile, yola çıkmadan bilgisayar ve taşınabilir aygıtlarınızı gözden geçirmeniz, huzurlu bir tatil için yararlı olur. Antivirüs ve internet güvenliği kuruluşu ESET, daha yüksek performans ve daha inançlı bilgisayar, telefon ve tablet kullanımı için dijital bahar paklığı tavsiye ediyor.

İşte bahar paklığı için 8 ipucu:

  • Parola değişikliği yapın: Şifre ve parolalarımız, siber hücumlar karışında en kıymetli güvenlik kalkanlarından biri olmayı sürdürüyor. Bu nedenle üşenmeyin; e-postalarınızda, toplumsal medyada, alışveriş ve bankacılık süreçlerinizde kullandığınız parolaları yenileyin. Şifrelerinizi “123456“ üzere kolay değil, harfli-rakamlı karmaşık formda oluşturun.
  • Telefonunuza bilgisayar muamelesi yapın: İnternete artık telefondan bağlanıyoruz. Hatta telefonlar sayesinde her an online durumdayız. Siber hatalılar da bunun farkında. Bilgisayara yönelik siber tehditlerin neredeyse tamamı artık telefon ve tabletlere uyarlandı, hatta telefonlara has taarruzlar da gelişti. Bu nedenle telefonunuza bilgisayar muamelesi yapın ve bir taşınabilir güvenlik yazılımıyla koruyun.
  • Masaüstünü boşaltın: Bahar paklığına evvel bilgisayarın masaüstünü temizlemekle başlayın. Gereksiz belgeleri silin, kullanmadığınız programları kontrol masasındaki “Program Kaldır“ kısmından kaldırın. Süreksiz evraklarınızı temizleyin akabinde çöp sepetini boşaltın. Birebir süreci tablet ve telefonlarınıza da uygulayın. Yer kaplayan ve performans emen gereksiz uygulamaları silin.
  • Yedekleyin: Değerli dataları ve fotoğraflarınızı kesinlikle diğer bir dijital ortam yahut aygıta yedekleyin. Böylelikle bilgisayarınız, tabletiniz ya da akıllı telefonunuz bozulduğu yahut kaybolduğu vakit bilgilerinizi de kaybetmemiş olursunuz.
  • Güncelleyin: Hem işletim sistemi, hem de kullandığınız yazılımlara yönelik güncelleme ihtarlarını dikkate alın ve sistem yamalarını yüklemeyi ihmal etmeyin. İşletim sisteminde oluşan açıklar, siber hatalılar tarafından kıymetli bir virüs bulaştırma aracı olarak bedellendiriliyor.
  • Güncel antivirus yazılımı kullanın: Her gün 350 bin yeni virüs dijital dünyaya salınıyor. Tek başınıza uğraş edemezsiniz. Yeni ve lisanslı bir güvenlik yazılımı en yeni hücumlara karşı korunmanıza yardımcı olur.
  • USB, SD kart üzere harici bellekleri tarayın: Virüsler açısından taşıyıcı olabilecek harici bellekleri aktüel bir virüs tarayıcı ile denetim edin, ziyanlı yazılım varsa temizleyin. Bu bellekler hayatı çok kolaylaştırıyor ve çok kullanılıyor ancak tam da bu nedenden dolayı siber hatalılar, taşınabilir bellekleri birer virüs bulaştırma aracı olarak sık sık kullanmayı seviyor.
  • Çift faktörlü muhafazayı aktifleştirin: İki etaplı kimlik doğrulamayı etkinleştirilerek her bir online hesabınıza özel ve ikinci parola sayesinde ulaşabilir, böylelikle daha inançlı erişim sağlayabilirsiniz. Apple, Google, Facebook, Instagram ve Twitter, bu imkanı ferdi kullanıcılarına sağlarken, ESET de Secure Authentication yazılımıyla bu hizmeti sunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Vatandaşlık İşemleri - message near me - massage service antalya - ikinci el eşya alanlar - Plak alanlar - Palyaço kiralama - Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama şirketleri - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/