Teknoloji

Tehlikeli asteroit Phaethon garipleşti! Neler oluyor

Phaethon zati garip bir asteroiti. Garip bir formda rengi mavidir, daha çok bir kuyruklu yıldız üzere davranır ve bir meteor yağmurunun bilinen tek asteroit ana gövdesidir. Artık, Phaethon‘un dönüş hızı da giderek artıyor. Fakat, bilinene nazaran asteroitlerin dönüşleri çoklukla hiç değişmez. Bu nedenle bilim adamlarının dikkatini bir sefer daha çekmeyi başaran Phaethon’un bu değişiminin sebebi merak ediliyor.

Adını Yunan güneş rabbi Helios’un oğlundan alan Phaethon‘un yörüngesi, Güneş’e bilinen rastgele bir asteroidden daha yakındır. Büyüklüğü ve yakınlığı nedeniyle Dünya için rastgele bir tehdit oluşturmasa da, “potansiyel olarak tehlikeli” bir asteroit olarak kabul ediliyor ve bu nedenle her vakit araştırma konusu olmuştur.

Her 3,6 saatte bir dönen Phaethon, 5,4 kilometre (3,4 mil) çapında ve bilinen 11 uzay kayasının en büyüğü. Yeni müşahedeler, dönüşünün yılda 4 milisaniye azaldığını ortaya koyuyor.

Japan Aerospace Exploration Agency (JAXA), DESTINY+ görevini 2028‘de asteroidin yanından uçmak üzere hazırlanıyordu, bu nedenle Phaethon‘un hızlandığını keşfetmek, geminin hesaplanan yörüngesi için büyük değişim oluşturdu. Arecibo gezegen bilimcisi Sean Marshall, bu misyon öncesinde Phaethon’un boyutunu, biçimini ve dönüşünü belirlemeye çalışıyor. Marshall, 1989’dan 2021’e kadar olan bilgileri kullanarak, Phaethon‘un bir modelini oluşturdu. Lakin 2021’deki en son ışık eğrisi müşahedelerini modele uyduramadı. Bunun sebebinin Phaethon‘un 2021 gözlemlerinden bir mühlet evvel biraz değişmesiyle açıklanabileceğini tabir etti.

Yapılan açıklamara nazaran, Phaethon’un bu değişimi planlanan uçuş sırasındaki tarafının kusursuz bir doğrulukla iddia edilmesine imkan tanıyacak ve bu da, araştıma grubunun asteroidin yanından geçerken yüzeyinin mükemmel fotoğraflarını çekmesine yardımcı olacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Vatandaşlık İşemleri - message near me - massage service antalya - ikinci el eşya alanlar - Plak alanlar - Palyaço kiralama - Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama şirketleri - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Kiralık bahis sitesi