Telefon

Telefonu şarj edeceğiz diye pilini öldürmeyin: Telefon şarj ederken dikkat!

Akıllı telefonlar günlük hayatın en büyük vazgeçilmezlerinden birisi pozisyonunda. Bu küçük akıllı kutular sayesinde her iş tek bir tıkla kolaylıkla halledilebiliyor. Lakin bazen yaptığımız kritik yanlışlar bu aygıtların ömrümü kısaltabiliyor. Bunlara şarj ederken yapılan yanlışları örnek gösterebiliriz. Pekala akıllı telefon nasıl şarj edilmeli? Telefonu şarj edeceğiz diye pilini öldürmeyin. Telefon şarj ederken dikkat edilmesi gereken detaylar!

Telefon şarj ederken dikkat edilmesi gereken detaylar

Akıllı telefonlar bir müddet sonra yıpranmaya başlıyorlar. Çoklukla birinci sorun pil tarafında patlak verir ve çeşitli şarj meseleleri ortaya çıkmaya başlar. Fakat şarj ederken çeşitli yanlışların yapılması bu süreci daha da hızlandırır ve aygıtın kullanım ömrümü büyük ölçüde azaltır.

Telefon şarj ederken dikkat edilmesi gereken ayrıntılar ise şöyle;

Kalitesiz şarj aletlerinden uzak durun


Telefon şarj etme yöntemleri

Son periyotta birçok akıllı telefon üretici çevrecilik ismi altında kutulardan şarj aletlerini çıkarmaya başladı. Bilhassa amiral gemisi modellerde daha fazla karşımıza çıkan bu durum, birtakım kullanıcıların kalitesiz yahut yan sanayi şarj aletlerine yönelmesine yol açtı. Orjinal şarj aletlerinin fiyat etiketinin yüksek olması nedeni ile sıklıkla tercih edilen bu çeşit kalitesiz -merdiven altı- eserler telefonunuzun pilinin ömrünün olağandan daha süratli yıpranmasına neden olur. Bu yüzden uzun vadede düşünerek her vakit yepyeni şarj aletlerini ve kablolarını kullanmanızda yarar var.

Telefonunuzu az şarj edin – Telefon şarj etme yöntemleri

Kulağa garip gelebilir lakin bu bilimsel bir gerçek. Akıllı telefonlardaki bataryalar ne kadar çok şarj edilirse o kadar çok aşınır. Yüzde 0’dan yüzde 100’e şarj etmek batarya ömründen bir döngü eksiltirken, yüzde 0’dan yüzde 80’e şarj etmek bunun çeyreğini eksiltir. Yüzde 80 sizin için kâfi değilse en azından yüzde 90’ı geçirmeyin. Bunu yapmak uzun vadeli bir tahlildir, bataryanızı yeni değiştirdiyseniz ya da yeni bir telefon aldıysanız bu rutine alışmaya çalışın. AccuBattery üzere uygulamalar bunun takibi için size yardımcı olabilir.

Şarj sırasında telefonu zorlayacak uygulamalardan ve süreçlerden uzak durun

Akıllı telefonların şarj sırasında belli bir sıcaklık düzeyinin altında olması gerekiyor. Olağan ki bu noktada şarj ederken telefonu kullanmayın demek yanlış olur, fakat bu süreçte oyun üzere aygıtı zorlayacak süreçlerin yapılması sıcaklığın artmasına ve uzun vadede bileşenlerin ziyan görmesine neden olabilir. En azından yüksek performans isteyen uygulamalardan kaçının. Bu, aygıtınızın sıhhati için kıymetli bir tedbir olacaktır.

Powerbank kullanımına dikkat


Telefon şarj etme yöntemleri

Aslında bu da üstte bahsettiğimiz kalitesi şarj aletleri kategorisine girebilir, lakin ayrıyeten altını çizmek istedik. Powerbank kullanımı ülkemiz dahil tüm dünyada hayli yaygın ve bilhassa telefonun şarj aletiyle şarj olmasının mümkün olmadığı durumlarda hayat kurtarıcı olabiliyor. Lakin bu aygıtların da kalitesiz ve yan sanayi olanlarından muhakkak uzak durmak gerekiyor. Hem telefonunuzun pil sıhhatini ve en kıymetlisi kendi sıhhatiniz için. Çünkü güvenilirliği kuşkulu ve gerekli kontrollerden geçmeyen powerbankler patlama yapabiliyor. Bu yüzden bilindik ve sağlam markaları tercih etmek epeyce yararlı olacaktır.

Peki siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın! -
Meritking