Teknoloji

Telefonunuzu gece modunda kullanmalısınız! Pekala ancak neden?

Hiç gecenin bir yarısı yahut sabah erkenden uyanıp telefonunuzu elinize alıp kilidini açtığınızda ekrandan gelen kör edici ışıkla gözleriniz yandığı oldu mu? Bunun nedeni, telefonun ekranındaki milyonlarca pikselin hazırlıksız olan gözlerinizi foton bombardımanına tutmasıdır. Telefonunuzu gece modunda kullanmak gözlerinizin sıhhati kelam konusu olduğunda ileriye dönük seçeceğiniz en yanlışsız yoldur.

Telefonunuzdaki karanlık mod ve gece modu ayarları ortasında ince bir fark vardır. Karanlık modda, olağan koşullarda ekranda beyaz görünecek olan tüm art plan öğeleri ve boşluklar siyaha döner. Uygun olduğunda, metin renk şeması da aykırı çevrilir; yani siyah metin, koyu bir art plan üzerinde beyaza döner. Kimi uygulamalarda, renkli tasarım öğeleri, tek tip siyah beyaz bir görünüm elde etmek için ince ayar yapar ve kontrastı estetik açıdan daha güzeldir lakin göz sağlığınızdan çok telefonunuzun pil sıhhati açısından tasarlanmış bir özelliktir. Karanlık mod, hem Android hem de iOS, UI renk paletini düz beyazdan zifiri siyaha değiştirmek için sunulmuş bir özelliktir. Fakat ayar, telefonunuzda yüklü olan tüm uygulamalar için geçerli değildir. Bunun yerine, her uygulamanın ayarlarına girip açık ve koyu temalar ortasında bir seçim yapıp yapmadığını bulmanız gerekecek.

Gece modu ise, siyah beyaz estetiğin tarifine uyma emelinde değildir. Bunun yerine, bu mod ekrana hafif kırmızımsı yahut sarımsı bir renk verir ve ayrıyeten daha rahat bir izleme tecrübesi sağlamak için parlaklığı yavaşça azaltır. Bu özellik manuel olarak etkinleştirilebilir yahut ekseriyetle yatmadan bir saat evvel olduğu üzere sabit bir programa nazaran otomatik olarak aktifleştirilecek biçimde ayarlanabilir. Google’ın Pixel telefonlarında gece modu, bulunduğunuz yerdeki gün batımı ve gün doğumu zamanlamalarına nazaran otomatik olarak harekete geçebilir. Süratli erişim kısmını aşağı çekip “Gece Işığı” düğmesine dokunarak özelliğe erişebilirsiniz. Samsung telefonlarda bu özelliğe “Eye Comfort Shield” denir ve birebir noktadan etkinleştirilebilir. iPhone’larda ise buna “Night Shift” ismi verilir ve Ayarlar, ekran, parlaklık ve akabinde Night Shift’e dokunarak etkinleştirilebilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Vatandaşlık İşemleri - message near me - massage service antalya - ikinci el eşya alanlar - Plak alanlar - Palyaço kiralama - Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama şirketleri - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Kiralık bahis sitesi