Telefon

Telegram kurucusu uyardı: WhatsApp’tan uzak durun!

Anlık iletileşme platformu Telegram’ın kurucusu Pavel Durov, dün insanlara bir davette bulundu. Kurucu, davetinde insanların WhatsApp’tan uzak durması gerektiğini ve telefonlarının hacklenmesini önlemek için başka bir uygulama kullanmaları gerektiğini söyledi.

Kurucu, WhatsApp’ın 13 yıldır kullanıcıları gözetlediğini argüman etti

Telegram kurucusu Pave Durov, dün Telegram kanalında bir açıklama yaptı. Açıklamasında geçtiğimiz hafta WhatsApp’ın açıkladığı ve bir bilgisayar korsanının bir kişinin telefonunu ele geçirdiğini, numaralara makûs hedefli görüntüler göndermesine neden olan güvenlik açığına atıfta bulundu.

Bunların yanı sıra açıklamasında, WhatsApp’ın 13 yıldır bir gözetleme aracı olduğunu belirtti. Ek olarak her yıl WhatsApp’ta kullanıcıların bilgilerini riske atan bir sorun söyledi. Bunun için de kullanıcıların farklı bir uygulama kullanmaları gerektiğini vurguladı.

“Burada insanları Telegram’a geçmeye zorlamıyorum. 700 milyondan fazla etkin kullanıcı ve 2 milyondan fazla günlük kayıt ile Telegram’ın ek promosyona gereksinimi yoktur. Dilediğiniz iletileşme uygulamasını kullanabilirsiniz. Lakin WhatsApp’tan uzak durun; bu, 13 yıldır bir gözetleme aracıdır.”

Kurucu, WhatsApp’ın geçen hafta açıkladığı güvenlik sorunu nedeniyle korsanların, kullanıcıların telefonlarındaki her şeye tam erişim sağlayabileceğini söyledi. Ayrıyeten en son sürümün de bilgileri inançlı hale getirmeyeceğini belirtti. Birebir durumun 2017’de, 2018’de ve 2019’da da tekrar ettiğini kelamlarına ekledi. Durov, 2016 yılından evvel WhatsApp’ta uçtan uca şifrelemenin olmadığına da dikkat çekti.

Tekrar eden güvenlik açıklarına ek olarak Durov, kullanıcıların konuşmalarını bulutta depolamasına teşvik eden özellikten bahsetti. Ayrıyeten Jeff Bezos üzere varlıklı şahısların bile inançta olmadığı konusunda uyardı.

“Her yıl WhatsApp’ta kullanıcıların aygıtlarındaki her şeyi riske atan bir sorun hakkında bilgi alıyoruz. Bu, orada zati yeni bir güvenlik açığının var olduğu neredeyse kesin olduğu manasına gelir.”

Peki, siz Pavel Durov’un WhatsApp ile ilgili yorumları hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Vatandaşlık İşemleri - message near me - massage service antalya - ikinci el eşya alanlar - Plak alanlar - Palyaço kiralama - Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama şirketleri - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/