Telefon

Telegram kurucusu WhatsApp’a savaş açtı!

WhatsApp elbet en tanınan iletileşme uygulamalarının başında geliyor. Bilhassa son periyotta WhatsApp’a birçok alternatif ortaya çıkmış olsa da şimdi kimse WhatsApp’ı tahtınden edebilmiş değil. Yerini korumak için yeni özellikler katan WhatsApp başka yandan ise güvenlik açıkları nedeniyle tartışılmaya devam ediyor.

WhatsApp sahiden inançlı mi?

WhatsApp’ın en büyük rakiplerinden biri olan Telegram’ın kurucusu da uygulamadaki kimi güvenlik eksiklerine odaklanmış durumda. Telegram kurucusu Pavel Durov, makus gayeli şahısların WhatsApp kullanıcılarının telefonlarındaki her şeye ulaşabileceğini argüman etti.

Durov aslında WhatsApp’ın çok önemli güvenlik açıkları olduğunu belirtti. Saldırganların yalnızca bir video ya da görüntü görüşmesi yolu ile WhatsApp kullanıcılarının telefonlarının denetimini ele geçirebileceğini söyleyen Durov, insanları WhatsApp kullanmayı bırakmalarını tavsiye ediyor.

WhatsApp getirdiği son güncelleme ile birlikte Durov’un bahsettiği güvenlik açığını kapattığını belirtse de Telegram kurucusu bunun kâfi olmayabileceğini söz ediyor. Durov; 2017, 2018, 2019 ve 2020 yılında da emsal açıklar veren uygulamanın güvenliğinin epey tartışmalı olduğunu belirtti.

Durov, ne kadar güncelleme yapılırsa yapılsın WhatsApp’taki bu güvenlik açıklarının bitmeyeceği kanaatinde. Düzeltilen bir sorunun akabinde daima yeni güvenlik açıkları veren uygulamanın düzeltilmesinin neredeyse imkansız olduğunu tabir etti.

Telegram kurucusu daha evvel de misal nedenlerden dolayı WhatsApp’ı suçlamıştı. Durov hatta daha da ileri giderek WhatsApp’ın 13 yıldır kimi şahıslar tarafından meşru bir nezaret aracı olarak kullanıldığını tabir etti.

Durov, Telegram’ın hâli hazırda 700 milyondan fazla kullanıcıya sahip olduğunu ve günlük 2 milyon kullanıcıya ulaştığının altını çizerek kendi uygulamasının yeni kullanıcılara gereksinimi olmadığını vurguladı. Telegram kurucusu, tüm bu açıklamaları kullanıcıların güvenliği için yaptığını söylüyor.

Peki siz Telegram kurucusu Pavel Durov‘un açıklamalarını samimi buluyor musunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
message near me - massage service antalya - ikinci el eşya alanlar - Plak alanlar - Palyaço kiralama - Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama şirketleri - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/