Teknoloji

Mercedes-AMG SL 43 ve SL 63 4MATIC artık Türkiye’de!

Formula 1’den aktarılan elektrikli egzoz gazı turbo beslemesi özellikleri ile dünyada bir prensip imza atan Mercedes-AMG SL 43 ve SL 63 4MATIC+ modelleri Türkiye pazarına giriş yaptı. Yeni jenerasyon turbo tüm evre bandı boyunca ani gaz yansısı sunarak, verimliliği artırırken daha dinamik sürüş tecrübesi sunuyor.

Mercedes-AMG Petronas F1 Ekibi tarafından kullanılan bu teknolojinin yanı sıra SL 43 ve SL 63 4MATIC+ modelleri varlıklı standart donanımıyla da öne çıkıyor. Hem dinamikleri hem de verimliliği artıran AMG Aerodinamik Paketi ile de hava akışı talebe nazaran yönlendirilip aerodinamik performans geliştiriliyor.

Elektrikli tente tavan yeni SL’lerde yükü 21 kilogram azaltarak daha düşük bir yük merkezi sunuyor. İç yerde ise analog ve dijital dünyayı buluşturan hiperanalog kokpit ile lüks koltuklar bulunuyor.

AMG yüksek performanslı kompozit fren sistemi sayesinde de fren arası kısalırken denetimli yavaşlama imkanı sağlanıyor. İki arabada de standart olarak sunulan art aks yönlendirmesi de daha istikrarlı ve çevik bir sürüş tecrübesi sağlıyor.

Mercedes-AMG SL 43 & Mercedes-AMG SL 63 4MATIC+

Mercedes-AMG Yeni SL’i, V8 motorlu Mercedes-AMG SL 63 4MATIC+ motoru (ortalama yakıt tüketimi 13.4) ve yenilikçi bir başlangıç olan Mercedes-AMG SL 43 motoru (ortalama yakıt tüketimi 9,4-8,9 lt/100 km) sunuyor. Tente tavanlı 2+2 koltuklu üstü açık modelin motor kaputunun altında 4,0 litre sekiz silindirli ve 2,0 litre dört silindirli yüksek performanslı akaryakıtlı motorlar yer alıyor.

Mercedes-AMG SL 43 Turbo besleme, kayış tahrikli marş jeneratörünü (RSG) de besleyen 48 voltluk elektrik sistemi ile çalışıyor. Sonuç olarak, Mercedes-AMG SL 43, 381 hp (280 kW) güç ve 480 Nm tork kullanıma sunuyor. Ayrıyeten belli sürüş durumlarında RSG anlık olarak 14 hp (10 kW) ek güç sağlıyor. Mercedes-AMG SL 63 4MATIC+ ise585 hp (430 kW) güç ve 800 Nm tork kullanıma sunuyor.

Islak kavramalı ve geriden itişli AMG SPEEDSHIFT MCT 9G şanzıman

Elektrikli egzoz gazı turbo beslemesi olmadan kompakt Mercedes AMG modellerinde uzun müddettir enine kullanılan M139 koldu dört silindirli motor, Mercedes-AMG SL 43 ‘te uzunlamasına konumlandırılıyor.

Arkadan itişli üretilen Mercedes-AMG SL 43 ve dört çeker olan Mercedes-AMG SL 63 4MATIC+ AMG SPEEDSHIFT MCT 9G şanzıman (MCT = Çok Plakalı Kavrama) ile donatılıyor. Bu örnekte ıslak kavrama tork konvertörünün yerini alıyor.

Bu tahlil, tartısı azaltıyor ve daha düşük ataleti sayesinde bilhassa hızlanma ve yük değişikliklerinde gaz buyruklarına daha süratli reaksiyon veriyor. İhtimamla kalibre edilen yazılım kısa vites değiştirme mühletleri dışında gerektiğinde birden çok vites küçültme imkanı da sağlıyor.

Bunun dışında, “Sport” ve “Sport+” sürüş modlarındaki orta gazı fonksiyonu sürüş keyfine katkı sağlıyor. Ayrıyeten, süratli kalkış için RACE START fonksiyonu de bulunuyor.

Üstün performans ise standart. Mercedes-AMG SL 43 , 0-100 km/s hızlanmasını 4,9 saniyede tamamlıyor ve 275 km/s azamî sürate ulaşıyor. Mercedes-AMG SL 63 4MATIC+ için ise bu değerler0-100 km/s hızlanma 3,6 saniye ve 315 km/s azamî sürat.

R232 kasa kodlu SL, Mercedes AMG tarafından geliştirilen büsbütün yeni bir araç mimarisine dayanıyor. Yeni boyut konsepti, 1989 yılından (Mercedes SL model serisi R129) bu yana birinci kere 2+2 oturma nizamına müsaade veriyor. Bu, yeni SL’i daha kullanışlı kılıyor. Art koltuklar günlük fonksiyonelliği arttırıyor ve 1,50 metreye kadar (çocuk oto koltuğu ile 1,35 metreye kadar) yolcular için alan sunuyor.

Ek oturma alanına gerek olmadığında koltukların ardına takılan hava perdesi, ön koltuk yolcuların boyun bölgesini hava akımından koruyabiliyor. Yahut ikinci koltuk sırası, örneğin bir golf çantası üzere, ek saklama alanı olarak kullanılabiliyor.

Hafif alüminyum kompozit şasi, kendini destekleyen alüminyum space-frame iskeletten oluşuyor. Tasarım azamî rijitlik sağlarken üstün sürüş dinamikleri, yüksek konfor sportif gövde oranları için eksiksiz bir temel oluşturuyor. Gövde mimarisinin maksadı, yanal ve dikey dinamiklere odaklanarak AMG Sürüş Performansını sunarken üstün konfor ve güvenlik konusunda yüksek standartları karşılamak.

Kullanılan gelişmiş gereçlerle düşük tartı ile yüksek rijitlik düzeyi elde ediliyor. Örneğin ön cam çerçevesinde alüminyum, magnezyum, fiber üzere kompozit materyaller kullanılıyor. Bu yüksek rijitlik düzeyi ile birlikte ışık suratında açılan art takla barları gelişmiş bir muhafaza sunuyor.

Zarif dış tasarım ayrıntılarıyla yeni giriş düzeyi versiyon

Mercedes-AMG SL 43’ün dış tasarımı, sekiz silindirli Mercedes-AMG SL 63 4MATIC+ versiyonundan küçük farklılıklara sahip. Örneğin farklı ön ve art tamponlara sahip.

Ayrıca köşeli yerine yuvarlak çift egzoz çıkışına sahip. SL; uzun dingil uzaklığı, kısa ön ve art çıkıntılar, uzun motor kaputu, eğimli ön cam, geride pozisyonlandırılmış kabin ve güçlü art kısım üzere karakteristik tasarım ögeleri ile dikkat çekiyor.

Tüm bu tasarım ögeleri karakteristik SL siluetini oluşturuyor. Hacimli çamurluklar ve yan panellerle tıpkı hizada büyük çaplı hafif alaşım jantlar güçlü ve dinamik bir görünüm kazandırıyor. Mercedes-AMG SL 43, standart olarak 20 inç hafif alaşım jantlarla donatılıyor.

Ayrıca sekiz silindirli Mercedes-AMG SL 63 4MATIC+ modelinde aerodinamik olarak optimize edilen ve hava direncini azaltan 21 inçlik hafif alaşım jantlar da sunuluyor.

– Mercedes-AMG SL 43 ve SL 63 4MATIC+ hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz

4matic
mercedes amg
sl 43
sl 63

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama şirketleri - İstanbul Kiralık Eşya Deposu - Nevşehir evden eve - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - fixbet - ELİTBAHİS GİRİŞ - Betgol kirala - Ronabet kirala - Totobo kirala - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom