Teknoloji

Tesla Semi için geri sayım! Elon Musk menzili açıkladı

Pek çok kişi, teslimat tarihi yaklaşmakta olan Tesla Semi modelinin bilhassa tam yük ile 805 km menzile sahip olup olmayacağını merak ediyor. Tesla CEO’su Elon Musk, Semi modelinin menzili ile ilgili açıklama yaptı.

Elon Musk: “Tesla Semi, tam yük ile 805 km menzil sunuyor.”

Tesla, geçtiğimiz haftalarda Semi modeli için 1 Aralık’ta teslimata başlayacaklarını duyurdu. Twitter kullanıcılarının sorularını yanıtlayan Musk, “Açık olmak gerekirse, düz yolda Tesla Semi’nin tam yük ile 805 km menzil kelamını tuttuğunu söylemek mümkün.” sözlerine yer verdi.

Tesla Semi’nin güç tüketimi ile ilgili şimdi bir bilgi vermeyen Musk, “Tesla grubu, 37.1 ton yükünde bir Tesla Semi ile 804km menzili tamamladı!” dedi. Tesla’nın daha evvel paylaştığı datalara nazaran, Semi’nin güç tüketimi 1,24 kWh/km daha düşük olacak.

Şirket şu anda Nevada, Reno’da Tesla Semi üretimine devam ediyor. Yetkililer tarafından yapılan açıklamaya nazaran, 2024’te üretimi süratle yılda 50.000 adede çıkarılacak.

Tesla, önümüzdeki birkaç yıl içinde araç satışlarında yüzde 50 büyüme yaşayacağını duyurdu. Husus hakkında açıklama yapan yetkililer, “Büyüme oranının ekipman kapasitemize, fabrika çalışma süremize, operasyonel verimliliğimize ve tedarik zincirinin kapasite ve istikrarına bağlı olduğunu biliyoruz. Bu yüzden dördüncü çeyrek satış performansımızı en düzgün formda artıracağız.” dedi.

Lojistik ve modül tedarik üzere bahislerde sıkıntılarla karşılaştıklarını belirten Tesla, buna karşın üretimi artırdıklarının altını çizdi. Uzun müddettir gündemge olan Semi modeli hakkında da açıklama yapan Tesla, birinci teslimatların Aralık 2022’de gerçekleştirileceğini yineledi.

Tesla Semi teknik özellikleri:

  • 37.1 ton yüklü brüt ağırlık
  • 300 mil (483 km) ve 500 mil (804 km) menzil seçenekleri
  • Enerji Tüketimi: 2 kWh/mil’den (1,24 kWh/km) az
  • Tahmini pil kapasitesi (menzil ve güç tüketimine göre): 600 kWh yahut 1.000 kWh (1 MWh)
  • Hızlanma 0-60 mph (100 km/s): 20 saniye (tam yüklüyken)
  • Aktarma organı: Art akslarda 3 bağımsız motor
  • Hızlı Şarj: 30 dakikada menzilin yüzde 70’ine kadar
  • Yakıt Tasarrufu (tahmini): 3 yılda 200.000 dolara kadar

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antika Alan Yerler - Pendik Eşya Depolama - Nevşehir evden eve - puan hesaplama - ingiltere vizesi - Yalçın Eldoğan - Bahçe Mobilyaları - Bursa bulaşık makinası servisi - film sitesi - https://basitpara.com/ - instagram takipçi satın al