Teknoloji

Tesla’yı solladı! İşte en büyük elektrikli araba üreticisi

Elektrikli araba dünyasında rekabet günden güne büyüyor. Çin merkezli araba üreticisi BYD, 2022’de Tesla’yı değerli bir farkla geçerek dünyanın en büyük elektrikli araba (EV) üreticisi oldu. Çinli şirket, hem tam elektrikli hem de plug-in hibrit modelleriyle Tesla’yı sollamayı başardı.

BYD, 2022’de 1.8 milyon elektrikli otomobil satarak Tesla’yı geçti

South China Morning Post’ta yer alan habere nazaran, dünyanın en büyük elektrikli araba üreticisi belirli oldu. BYD, dünya çapında 911 binden fazla tam elektrikli ve 946 binden fazla plug-in hibrit araba satarak toplamda 1,86 milyon otomobili müşterilerine sundu. Tesla ise yıl boyunca 1,3 milyondan fazla elektrikli araba satmıştı.

BYD’nin yükselişinde Çinli kullanıcıların büyük tesiri bulunuyor. Tüm dünyayı etkileyen ekonomik sakinlik, insanların Tesla üzere ithal modeller yahut yabancı markalar yerine BYD üzere daha ucuz ve mahallî markalara yönelmesine yol açtı. BYD’nin bilhassa tam elektrikli otomobillerinin Çin’de popülerlik kazandığının altını çizelim.

BYD’nin eser yelpazesi Tesla ve başka rakiplerine nazaran çok daha uygun fiyatlı. Çin’deki satış sayıları 29 bin ila 58 bin dolar ortasında değişiyor. Tesla, Nio ve Xpeng üzere rakiplerin ise 37 bin dolar başlangıç fiyatıyla otomobil sattığını belirtmek gerekiyor.

BYD, elektrikli araç bölümüne batarya üreticisi olarak girdi. Lityum/demir/fosfat pil kadrolarıyla Çin’de yüksek kaliteli bir marka haline gelen şirket, dala batarya teknolojisi sayesinde süratlice adapte oldu. Bu piller, daha ağır güce sahipken tıpkı vakitte çok ısınmaya karşı da dirençli.

Tesla şimdilik tam elektrikli araba kesiminde başkan olmaya devam ediyor. Fakat BYD’nin yıl boyunca yaşadığı yükseltme, bunun 2023’te değişebileceğini gösteriyor.

Peki siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Pendik Eşya Depolama - Nevşehir evden eve - puan hesaplama - Pendik Eşya Depolama - El Yapımı Doğal Taş Takılar - ingiltere vizesi - Yalçın Eldoğan - Bahçe Mobilyaları - Bursa bulaşık makinası servisi - film sitesi - https://basitpara.com/ - instagram takipçi satın al