Teknoloji

Yeni yılın birinci büyük işten çıkarma haberi Amazon’dan geldi

Geride bıraktığımız 2022 yılı, genelde ekonomik ıstıraplar, artırım haberleri ve işten çıkarmalarla hatırlanacak. Fakat gelen birinci haberler, 2023 yılının da çok farklı olmayabileceğini gösteriyor. Buna nazaran şayet savlar doğruysa dünyanın en büyük teknoloji markalarından biri olan Amazon, Ocak ayının ikinci yarısından itibaren emekçi çıkarmaya başlayacak ve bu çıkarımların tamamlandığı gün yaklaşık 18.000 kişi işini kaybetmiş olacak.

Aslında çok değil daha birkaç ay önceye, Kasım ayına geri döndüğümüz de Amazon hakkında yapılan bir özel haberde şirketin maliyetleri azaltmak için işten çıkarma seçeneğine başvurmayı düşündüğü ve bu kapsamda da yaklaşık sayısı 10.000 kişiyi bulan çalışanının işine son vermeye hazırlandığı belirtilmişti.

Yeni yılın birinci büyük işten çıkarma haberi Amazon’dan geldi

Ancak ortadan geçen 2 aylık sürede bu sayının neredeyse 2’ye katlanmış olması, dalda işlerin pek de yolunda gitmediğini gösterdi. Öte yandan işten çıkarma serüveninin Amazon ile hudutlu kalması son derece sıkıntı bir ihtimal.

Nitekim geçtiğimiz yıl yalnızca teknoloji şirketleri bazında yapılan bir araştırmada, içlerinde Microsoft, Meta, Apple, Google üzere dünyanın en büyük şirketlerinin de bulunduğu pek çok şirketin yaklaşık 155 bin kişinin işine son verdiği anlaşılmıştı.

Son olarak Amazon tarafından daha evvel yapılan açıklamalarda, işten çıkarılan şahıslara maddi yardım yapılacağını ve bu bireylerin yeni bir iş bulmalarına yardımcı olunacağının belirtildiğini de hatırlatalım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antika Alan Yerler - Pendik Eşya Depolama - Nevşehir evden eve - puan hesaplama - ingiltere vizesi - Yalçın Eldoğan - Bahçe Mobilyaları - Bursa bulaşık makinası servisi - film sitesi - https://basitpara.com/ - instagram takipçi satın al