Teknoloji

Tıpta yeni devrim! ALS ve MS hastalarına umut olacak!

Bununla birlikte, Harvard araştırmacıları, bir gün kendileri bunu yapamayan hastaların kaslarını esnetebilecek ve kasabilecek yumuşak robotlarda umut görüyorlar.

Harvard mühendisleri, fareler üzerinde yeni bir mekanostimülasyon sistemini test ederek, farelerin kas atrofisinden kurtulmalarını muvaffakiyetle önledi yahut kaslarını hareket ettirmelerine yardımcı oldu. Grup, “robotik cihazı” bir farenin art bacağına yerleştirdi ve bunu yaklaşık iki hafta boyunca alçı gibisi bir koruma içinde hareketsiz hale getirdi. Denetim kümesinin tedavi edilmeyen kasları beklendiği üzere boşa çıkarken, etkin olarak uyarılan kaslar daha az bozulma gösterdi. Araştırmacılar, sistemlerinin en nihayetinde atrofili insanlara yardım eden implantlar halinde kullanılabileceğine inanıyor.

Tıpta yeni devrim! ALS ve MS hastalarına umut olacak!

MAGENTA (“mekanik olarak etkin jel-elastomer-nitinol doku yapıştırıcısının” kısaltması) olarak isimlendirilen anti-atrofi sistemi, ısıtıldığında süratle harekete geçebilen form hafızalı bir alaşım olan nitinolden yapılmış tasarlanmış bir yay (SMA) içeriyor. Araştırmacılar bu yayı, kas kasılmalarının ve esnemelerinin sıklığını ve müddetini belirleyen kablolu bir mikroişlemci ünitesiyle denetim ediyor. Ek olarak, “sert ve yapışkan” bir katman MAGENTA’yı kas dokusunun derinliklerine iletirken kasların doğal hareket etmesine imkan sağlıyor.

Harward Teknoloji Geliştirme Üyesi Dr. Sungmin Nam, “Tedavi edilmemiş kaslar ve aygıtla tedavi edilen lakin uyarılmayan kaslar bu mühlet zarfında değerli ölçüde boşa giderken, faal olarak uyarılan kaslarda kas kaybında azalma görüldü” dedi. “Yöntemimiz ayrıyeten, üç haftalık bir süreçte kaybedilmiş olan kas kütlesinin geri kazanılmasını da sağlayabilir.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Pendik Eşya Depolama - Nevşehir evden eve - puan hesaplama - Pendik Eşya Depolama - El Yapımı Doğal Taş Takılar - ingiltere vizesi - Yalçın Eldoğan - Bahçe Mobilyaları - Bursa bulaşık makinası servisi - film sitesi - https://basitpara.com/ - instagram takipçi satın al