Teknoloji

Amazon’da beklenen oluyor! Sonun başlangıcı

Şirketin, bu işten çıkarmalardan etkilenmesi mümkün olan çalışanları ortasında tüketiciye yönelik aygıtlar kısmındaki işçi de olmak üzere yaklaşık 10.000 kurumsal çalışan olduğu bildiriliyor. Amazon dünya çapında yaklaşık 1,5 milyon kişiyi istihdam ediyor. Şirket, bildirildiği üzere işten çıkarmalara başlarsa, kurumsal iş gücünün yaklaşık %3’ü bu durumdan etkileyecek ve bu Amazon’un yaklaşık 30 yıllık tarihindeki en büyük yine yapılanmayı temsil edecek.

Toplu işten çıkarmalar, son haftalarda ABD teknoloji dalında sık görülen bir olay oldu. 9 Kasım’da Facebook ana şirketi Meta, toplumsal medya devinde 11.000’den fazla kişinin işini kaybetmesine neden olan bir hareketle işgücünün yaklaşık %13’ünü işten çıkardı.

Amazon’da beklenen oluyor! Sonun başlangıcı

Bundan evvel, Elon Musk şirketin çalışan sayısının %50 azaltılması buyruğunu verdikten sonra Twitter’da büyük bir kıyım yaşandı. Şirket ayrıyeten hafta sonu kontratlı çalışanlarının birçoklarını da işten çıkardı. Lyft ve Snap üzere daha küçük firmalar da son aylarda çalışanlarını işten çıkardı.

Amazon için planlanan işten çıkarmalar, şirketin değişen bahtını yansıtıyor. Geçtiğimiz yıllarda, pandemi kısıtlama tedbirleri sayesinde perakende devi rekor bir büyüme yaşadı ve iş gücünün ikiye katlandığı bir işe alım çılgınlığına girişti. Fakat son aylarda şirket, artan maliyetler ve yüz yüze alışverişin geri dönüşü nedeniyle büyümenin yavaşladığını gördü. Şirket kısa mühlet önce 2 milyar dolar ziyan açıkladı ve şirket ofislerinde işe alımları dondurdu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın! -
Meritking