Teknoloji

Togg seri üretime geçiyor! Hakkında bildiğimiz her şey

Yerli elektrikli araba olarak bilinen Togg, önümüzdeki Cumartesi günü seri üretim sürecini başlatıyor. Alışılmış hala deneme üretimleri, testler, pil fabrikası ve üretimi ile süratli şarj altyapısı oluşum süreçleri devam ediyor. Biz de günler kalmışken hakkında bildiğimiz her şeyi tek haberde topluyoruz.

Togg, seri üretim için yeşil ışık yaktı! Bu Cumartesi başlıyor!

Derlememize birinci olarak batarya ve süratli şarj istasyonlarından başlıyoruz. Togg, pil ve şarj istasyonu üretimi için Siro ve TruGo isimli iki şirket kurdu. Her iki şirketin de seri üretim sürecinden evvel birinci prototiplerini üreterek test faaliyetlerini tamamladığını biliyoruz. Hatta istasyon kurulumları da başladı. İşte tüm detaylar…

Batarya

Togg’un batarya üretimi için Çinli Farasis şirketiyle eş paydaş olarak kurduğu Siro, Türkiye’de kurulan fabrikasında 300 km ve 500 km halinde menzil sunan 2 farklı batarya paketi üretecek. Bu pilleri süratli şarj istasyonunda 25 dakikada yüzde 20’den yüzde 80’e dolum yapmak mümkün olacak.

Buna ek olarak Farasis, 8 dakikalık şarj ile yüzde 80 üzeri dolum yapılabilen ve 250 km menzil sunan, ayrıyeten 1.5 milyon km kullanım ömrü sunan yeni jenerasyon bataryalarını da Siro’nun Gemlik tesislerinde üretecek. Bu dördüncü kuşak bataryaların Togg araçlara entegrasyonunun ise 2025 sonrasında yapılması bekleniyor.

Hızlı şarj istasyonu

Togg, Trugo markası ile birinci maksatlarının Türkiye’de en az 1000 adet (2 bin arabası tıpkı anda şarj edebilen) süratli şarj istasyonu kurmak olduğunu söyledi. Bunun için de bildiğimiz kadarıyla Star Charge, Vestel ve Siemens halinde 3 farklı şirketle mutabakat sağladı.


Vestel / Star Charge şarj istasyonları

Vestel ve Star Charge tarafından 180 kW DC gücünde süratli şarj yapabilen aygıtların birinci parti teslimatları yapıldı. Hatta bunların bir kısmı Bolu’da kuruldu. Siemens ise bilinmeyen sayıda 300 kW DC gücündeki süratli şarj istasyonlarını teslim etti. Bu aygıtlar da yüksek süratli şarjı destekleyen arabalar ve de ticari araçlar tarafından kullanılabilecek.

Son olarak Togg ve Shell ortasında bir mutabakat imzalandı. 600’den fazla yüksek performanslı Trugo şarj aygıtı 81 vilayetteki 400 Shell noktasında kullanıcılara hizmet verecek. 2. etapta ise bu sayı 600 lokasyona ve 1000 üniteye çıkarılacak. Gaye ise her 25 ila 40 km’de bir istasyonun bulunması.

Togg C-SUV özellikleri

Togg birinci etapta C segmentinde yer alacak 2 farklı SUV üretecek. Araçlar temel olarak birebir altyapıya sahip olsalar da tasarımsal kimi farklar kelam konusu. Örneğin 150 kW tek motor seçeneğine sahip versiyonunda ön panjur gibisi ayrıntılar biraz daha sade olacak.

Ayrıca hızlanma ve menzili tarafında da 300 kW çift motorlu dört çeker versiyonuna nazaran biraz daha geri planda kalacak. Ancak kent içi kullanımlarda en uygun seçenek olarak gözüküyor. Çünkü bilhassa performans arayan şahısları göz arkası edersek 200 HP ziyadesiyle kâfi duruyor. Özellik tablosu şu halde:

Özellikler Açıklanan veriler
Motor 150 KW/ 300 KW
Beygir gücü 200 HP/400 HP
0-100 hızlanma <7.6 sn/ <4.8 sn
Menzil 300 km/ 500 km
Otonom sürüş 3. seviye
Aks açıklığı 2890 mm
Euro NCAP 5 yıldız hedefleniyor
Motor seçenekleri Arkadan çekişli/ Dört çeker
Batarya seçenekleri 2 Paket
Şarj Rapid şarj teknolojisi
2023’te
25 dakikada yüzde 20’den 80 dolum
2025‘te 8 dakikada yüzde 80 dolum

Togg’un fiyatı

Öncelikle Togg’un fiyatı konusunda şirket tarafından resmi bilgi paylaşımı yapılmadığını belirtelim. Lakin iş ortakları, bakanlar ve Cumhurbaşkanı tarafından yapılan birtakım açıklamalar mevcut. Bunun başında da ÖTV matrah düzenlemesi yer alıyor.

Son düzenlemeyle birlikte motor gücü 160 kW’ı geçmeyen ve ÖTV matrahı 700 bin TL’yi aşmayan elektrikli arabalar için yeni vergi oranı yüzde 10, öbürleri için yüzde 40 oldu. 160 kW’ı geçenlerin ise ÖTV matrahı 750 bin TL’yi aşmıyor ise yüzde 50, aşıyor ise yüzde 60’lık bir ÖTV uygulanmasına karar verildi.

Togg’un satışa sunacağı birinci SUV modelinin ise 150 kW ve 300 kW biçiminde 2 farklı motor seçeneği olacak. Bu durumda yapılan açıklamaları yanlışsız kabul edersek 150 kW olan model ÖTV’siz biçimde 700 bin TL’nin altında bir fiyata sahip olacak.

Bu fiyata ise evvel yüzde 10 ÖTV, akabinde yüzde 18 KDV uygulanacak. Bu durumda fiyatı en yüksek 908 bin TL olabilir. Öteki dört çeker versiyona baktığımızda ise 750 bin TL’nin altında ise yüzde 50, üzerinde ise yüzde 60 oranında ÖTV uygulanacağını görüyoruz. Burada da yüzde 50’lik dilimde kalması bekleniyor.

Togg Avrupa’da ne vakit satışa çıkacak? Öteki modeller ne vakit gelecek?

Model Araç tipi Tanıtım tarihi Türkiye çıkış tarihi Avrupa çıkış tarihi Motor
Togg SUV C-segment SUV 27 Aralık 2019 18 Mart 2023 2024 3. çeyrek Elektrikli
Togg Sedan C-segment Sedan 27 Aralık 2019 2024 3-4. çeyrekte Elektrikli
Togg Hatchback Bekleniyor 2030’a kadar Elektrikli
Togg Kompakt SUV B-segment SUV Bekleniyor 2030’a kadar Elektrikli
Togg MPV Bekleniyor 2030’a kadar Elektrikli

Siz Togg özellikleri ve seri üretim süreci hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - Beylikdüzü elektrikçi - Gebze Hukuk Bürosu - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın!