Teknoloji

TSMC, AMD ve Nvidia’yı ikna edebilmek için fiyatları düşürüyor! [Çip vereyim abime]

TMSC, dünyanın en gelişmiş çiplerini üretiyor. Firma bu çipler için fiyatlarda indirime gitme kararı aldı. Şirket, 2023’ün başlarında gelir düşüşüyle ​​karşı karşıya olacağından, daha agresif fiyatlandırma siyaseti sergileyip firmaları yeni düğüm süreçlerine çekmeye çalışacaktı fakat meskendeki hesap çarşıya uymadı.

TSMC indirime gidiyor

MyDrivers’a nazaran TSMC’nin daha fazla şirketi cezbetmek için 3nm yonga fiyatlarını düşürebileceğini açıkladı. Bu indirim şirketin tüm 3nm süreçleri için geçerli olacak.

DigiTimes geçen Kasım ayında, TSMC’nin 3 nm çip başına 20.000 dolar fiyatlandırmayı planladığını bildirmişti. Bu, üretimde yer alan kapsamlı EUV litografi süreci nedeniyle 5 nm’ye nazaran yüzde 25’lik bir artış demek. Apple, yaklaşan iPhone 15 modeli için 3nm yongalarını garanti altına alabilmek için bu fiyat artışını kabul etmek zorunda kalan firmalardan, lakin görünüşe nazaran AMD, Nvidia, Qualcomm ve MediaTek üzere başka şirketler bunu kabul etmiyor.

Tayvan merkezli şirket, 2022’nin sonunda birinci 3nm süreç düğümü olan N3’ün seri üretimine başlamıştı. Daha kararlı ve verimli olan N3E düğümünün 2023’te gelmesi bekleniyor ve üretimi daha ucuz olacak. Durum bu türlü olunca TSMC fiyatlarında doğal olarak indirime gidecek.

AMD’nin, birinci olarak Mayıs 2021’de bir sızıntıyla ortaya çıkan Zen 5 CPU mimarisi için 3 nm’lik bir işlemci düğümü kullanması bekleniyor. AMD’nin Zen 5’i resmi olarak ne vakit tanıtacağı ise şimdi belirli değil. Nvidia tarafındaysa, 2024’te çıkması mümkün olan “Blackwell” kod isimli bir sonraki oyun GPU’ları için 3nm’yi kullanması bekleniyor.

Durumlara bakılırsa yeni çıkacak olan bu teknolojiler çok da fahiş fiyatlardan satılmayacak. En azından dünya geleninde bu bu türlü olabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın! -
Meritking