Teknoloji

Türk yazılımcılar çığır açtı! Trafik kazaları son buluyor!

Metrobüs kazalarını tarihe karıştıracak projede şoförün koluna takılan bir akıllı saate bağlı otomasyon, en küçük bir aksilikte trafiği durduruyor, 112 takımlarına bilgi veriyor ve yüzlerce yolcunun can güvenliğini sağlıyor.

Genç yazılımcılar harekete geçti

İstanbul’da son vakitlerde meydana gelen metrobüs kazaları sonrasında Türkiye’nin genç yazılımcıları harekete geçti. Balıkesir’de faaliyet gösteren bir firma, bir otomasyon ile metrobüs kazalarının önüne geçecek projeyi hayata geçirdi.

Projeyle ilgili bilgi veren Bilgisayar Mühendisi Erdenay Karagöz, “Yeditepe Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliğini bitirdim. Dalın içerisinde 15 yıldan beri etkin olarak çalışmaktayız. Elektronik ile birlikte yazılım ve donanımı bir ortaya getirdik. Daha evvel yapmış olduğunuz projeler de mevcut. Akıllı konut sistemleri, akıllı sera sistemleri, akıllı sıhhat sistemleri, akıllı otel sistemleri üzere çalışmalarımız oldu. Yüzde 99 yerli üretimde bulunuyoruz. Yazılımı da bize ilişkin, donanımı da bize ilişkin.

Akıllı sürücü sistemi geliştirdik

Akıllı sürücü sistemi diye bir sistem geliştirdik biz. Yazılımla donanımın bir ortaya gelmesiyle oluşan bir otomasyon. Sürücülerimize ya da operatörlerimize ya da kaptanlarımıza, yani bir araç kullanan bireylerin koluna takmış olduğu bir akıllı saat yardımı ile kalp atışlarını, nabızlarını ve bununla birlikte sıhhat datalarının tamamını bir yazılım aracılığıyla ortak bir havuzda toplayan bir çalışma bu” dedi.

Mühendis Karagöz, “Malumunuz Türkiye’de çok fazla metrobüs kazası ve bu halde trafik kazaları gerçekleşiyor. Biz burada sürücülerimizin sıhhat durumlarını güzel bir biçimde tahlil edip, bu dataları merkeze toplayarak kazaların önüne geçebilmemiz için bir proje geliştirdik. Bu bahisle alakalı da bu yapmış olduğumuz projeyi de tescillettik. Bunun şu anda AR-GE süreçlerinde de geliştirilmesini sağlıyoruz.

Burada biz bir metrobüs sınırındaki sürücünün koluna takmış olduğumuz bu saat yardımı ile bir acil durum kelam konusu olduğunda, sürücüde bir rahatsızlık geçirdiği andan itibaren acil panik butonuna bastığı anda merkeze ve kolluk kuvvetlerine bildirimini gerçekleştiriyor. Birebir vakitte da bununla bir arada de merkezden almış olduğu bilgiler yardımıyla karşıdan hangi sınır üzerindeyse metrobüsü yavaşlatarak sistem otomatik olarak karşı taraftaki sürücüleri de bilgilendiriyor. Bununla birlikte sistem otomatik olarak çalışmış oluyor. Kazaların önüne bu halde geçmeyi planlıyoruz” diye konuştu.

Panik butonuna basmak yeterli

İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu’nun da mevzuya hassas davrandığını söyleyen Karagöz, metrobüste rahatsızlanan şoförün yolculardan yardım isteme imgelerinin bu proje ile bir daha yaşanmayacağını tabir etti. Şoförün panik butonuna basmasının kâfi olacağını söyleyen Karagöz, “İstanbul’da çok fazla metrobüs var.

Çok fazla otobüs sınırı var. Bununla bir arada Sayın İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu’nun da bu hususta hassas olduğunu biliyoruz. Bu sistemin İstanbul’da çok rahat kullanılabileceğini, mevcuttaki metrobüs kazalarının da önüne geçeceğini düşünüyoruz. Yapmış olduğumuz şu anda AR-GE çalışmaları bu süreçlerde yavaş yavaş faal hale gelmeye başlıyor.

Büyükşehir belediyelerinde, otobüs sayısı fazla olan belediyelerde, operatör sayısı, iş makinesi fazla olan belediyelerde, gemi transferi, gemi trafiğinin ağır olduğu kentlerde, metro ve tren sınırı olan noktalardaki bütün makinistlere de uygulanabilecek bir çalışma bu. Televizyonda, haber kanallarında ve toplumsal medyada izlemiş olduğumuz bir manzara vardı. Şoför, yanındaki yolcuya ‘Bana ambulans çağırın’ diyor.

Bu sistemde otomatik olarak önüne geçmiş oluyoruz. Zira saatin üzerindeki bir panik butonu var, şoför buna bastığı anda bütün sistem duruyor, yolcuların can ve mal güvenliği, hem de sürücünün oradaki can güvenliği de bu sistem ile korunuyor” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - Beylikdüzü elektrikçi - Gebze Hukuk Bürosu - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın!