Teknoloji

Türkiye’de araba üretimi ne durumda?

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Ocak-Eylül datalarını açıkladı. Yılın birinci 9 aylık periyodunda toplam üretim bir evvelki yılın birebir devrine nazaran yüzde 4 artarak 962 bin 18 adet olarak gerçekleşti. Geçen yılın birinci 9 ayına nazaran paralel bir seyir izleyen araba üretimi ise 571 bin 6 adet olarak gerçekleşti. İşte ayrıntılar…

Ocak-Eylül ortasında toplam araba üretimi yüzde 4, ihracat yüzde 2 arttı 

Traktör üretimiyle birlikte toplam üretim ise 996 bin 926 adede ulaştı. Ticari araç kümesinde, 2022 yılı Ocak-Eylül devrinde üretim yüzde 12, ağır ticari araç kümesinde yüzde 33 ve hafif ticari araç kümesinde yüzde 10 oranında arttı. 2021 yılı Ocak-Eylül periyoduna nazaran ticari araç pazarı yüzde 2  ağır ticari araç pazarı yüzde 22 artarken, hafif ticari araç pazarı  yüzde 2 azaldı.

Ocak-Eylül periyodunda bir evvelki yılın tıpkı periyoduna nazaran, toplam otomotiv ihracatı adet bazında yüzde 2 oranında artarken, araba ihracatı yüzde 1 geriledi. Bu periyotta, toplam ihracat 687 bin 966 adet, araba ihracatı ise 396 bin 604 adet seviyesinde gerçekleşti. Ocak-Eylül periyodunda toplam pazar geçen yıla nazaran yüzde 6 geriledi ve 549 bin 630 adet seviyesinde gerçekleşti. Bu periyotta, araba pazarı da yüzde 8 daralarak 399 bin 224 adet oldu. 

Türkiye otomotiv sanayiine taraf veren 13 üyesiyle dalın çatı kuruluşu pozisyonunda olan Otomotiv Sanayii Derneği (OSD), Ocak-Eylül devrine ilişkin üretim ve ihracat adetleri ile pazar datalarını açıkladı. Buna nazaran, yılın birinci dokuz ayında toplam otomotiv üretimi bir evvelki yılın birebir periyoduna nazaran yüzde 4 artarak 962 bin 18, araba üretimi ise paralel seyrederek 571 bin 6 adet olarak gerçekleşti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - Beylikdüzü elektrikçi - Gebze Hukuk Bürosu - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın!