Teknoloji

Türkiye’de elektrikli araba şarjında yeni dönem! 3 yılda kendini amorti edecek

12-14 Ekim tarihleri ortasında İstanbul’da düzenlenen EIF Dünya Güç Kongresi ve Fuarı kapılarını açtı. Fuara birçok ülkeden ziyaretçi beklenirken bin 500’den fazla üretici firmanın bu aktiflikte uzunluk gösterdiği belirtiliyor. Birçok değerli firmayı bir ortaya getiren bu fuarda güç konusunda değerli adımlar atılıyor.

Elektrikli şarj istasyonları 3 sene içerisinde kendisini amorti ediyor

Fuarda en çok merak edilen mevzulardan bir tanesi de elektrikli arabalar ve şarj istasyonları oldu. Güç Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan (EPDK) lisans alan firmalar ile birlikte elektrikli araba konusunda son devirde kıymetli bir rahatlama sağlandı.

Diğer yandan kişisel kullanıcılar için konut tipi şarj istasyonların kullanımı da günden güne artıyor. Güneş panelleri ile birlikte sunulan konut tipi şarj istasyonları ise elektrikli arabalar için kıymetli bir fırsat olabilir. Ferdi kullanıcıların konut tipi şarj istasyonları sayesinde hem kendi elektrik şebekesinin gereksinimini karşılayacağı hem de elektrikli arabalarını şarj edebilecekleri belirtiliyor.

Yaklaşık 3 yıldır elektrikli şarj istasyonları ile çalışmalarının devam ettiğini belirten Oto Şarj firmasının idare konseyi lider vekili Selçuk Açıkyar’nın açıklamaları ile elektrikli araba kullanımı önümüzdeki devirde daha da artabilir. Dünya Gazetesi’nin yaptığı habere nazaran Açıkyar’ın açıklamaları şu halde:

“Türkiye’de bu işin önü süratli bir formda açıldı. Türkiye Avrupa’ya ve Çin’e nazaran süratli bir atak yaptı. Natürel başka ülkeler nazaran Türkiye’nin de bu işe yüzde 100’ünü verme üzere bir durumu yok. Zati şu anda bu altyapıda yok. Türkiye’nin 5 yıl içerisinde çok büyük yol alacağını düşünüyorum. Bu hususlarla alakalı EPDK çalışmalar yapıyor. Vakitle daha da rayların oturacağını düşünüyorum. Bilhassa TOGG devreye girdikten sonra bu iş daha da hızlanacaktır. Yakıt fiyatlarının yüksek olması elektrikli araçlara yönelim süratle arttı.”

Kullanıcıların kendi meskenlerine oto şarj istasyonlarını kurması hakkında da bilgiler veren Açıkyar, konutlara kurulan şarj aygıtı ve çatıya kurulacak güneş gücü panellerinin ortalama 10 bin dolarlık bir maliyeti olduğunu belirtti. Günümüzde yaklaşık 185 bin TL üzere büyük bir sayıya tekabül eden bu ölçünün ise 3 ile 5 yıl ortasında kendisini amorti edeceği düşünülüyor. Meskenlerine bu sistemi taktıran şahıslar, arabalarını şarj ettiği üzere konutlarında de bu elektrikli kullanabilecekler. Ayrıyeten fazla elektriği satma imkanları da bulunacak.

Yenilenebilir güç kaynaklarını her geçen gün daha verimli kullanabilir hâle geliyoruz. Güneş panelleri ile elektrikli arabaları şarj etmek de bunun yalnızca bir modülü. Pekala siz elektrikli araba şarj aygıtları hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

elektrikli otomobil
elektrikli araba şarj
güneş panelleri
şarj istasyonu

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - Beylikdüzü elektrikçi - Gebze Hukuk Bürosu - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın!