Teknoloji

Elon Musk bu sefer abarttı! İnsanlığın sonunu getirebilir!

Tesla’nın “Yapay Zeka (AI) Günü” etkinliğinde Elon Musk, etrafta dolaşan, seyircilere el sallayan ve tekno müziğin ritmine nazaran dans eden “Optimus” insansı robotunun bir prototipini tanıttı.

Tesla, birinci olarak geçen yılın Ağustos ayında Al Günü aktifliği sırasında insansı bir robot inşa etme planlarını açıkladı. Bugünkü AI Etkinliğinde ise Musk ve takımı, yürüyen prototipin “yarı kullanıma hazır aktüatörler” kullanılarak yaklaşık altı ay içinde geliştirilen erken bir demo olduğunu açıkladılar ve muhtemelen birkaç hafta içinde yürüyebileceğini söylediler.

Başlangıçta, sahnenin art kapıları açıldı ve dans hareketi yapan yapısız bir Optimus ortaya çıktı. Akabinde Tesla’nın grubu, gövdesi büsbütün monte edilmiş fakat Optimus’un “üretime çok yakın” bir versiyonunu gösteren diğer bir prototip çıkardı. Bir standa bağlı olan bu Optimus prototipi izleyicilere el sallayarak bileğinin hareket aralığını gösterdi. O sırada açıklandığı üzere bu ünitenin aktüatörlerinin, pil ekibinin ve öteki her şeyi içerdiğini, lakin “yürümeye tam olarak hazır olmadığı” öğrenildi.

Musk’ın açıklamalarına nazaran Optimus projesinin maksatları ortasında yüksek hacimli üretim, düşük maliyet ve yüksek güvenilirlik yer alıyor. Bu insansı robotların maliyetlerinin 20.000 dolardan daha düşük bir fiyatla üretilebilecek olduğunu iddia eden Musk, Optimus’u bu yıl yaptıkları en kıymetli eser geliştirme olarak niterlendirdi ve vakit içerisinde Optimus’un Tesla araçlarından daha kıymetli olma potansiyeline sahip olduğunu belirtti.

Musk, üretimin gelecek yıl en kısa müddette başlayabileceğini söylerken, projenin robotların seri üretimi için yapıldığını açıkladı. Yani şayet Tesla başarılı olursa, bilim-kurgu sinemaları gerçek olabilir ve gerçek bir robot ordusuyla tanışabiliriz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - Beylikdüzü elektrikçi - Gebze Hukuk Bürosu - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın!