Telefon

10. jenerasyon iPad’den neler bekliyoruz?

Apple’ın en uygun fiyatlı iPad modeli yıllar boyunca daha süratli bir işlemci ve birkaç yeni özellik ile yeni kuşağına merhaba dedi. Uzun vakittir yenilikçi olmaktan uzak olan iPad’de yeni kuşakta ise bu durum değişecek üzere görünüyor.

10. kuşak iPad daha büyük ekranla gelebilir

Apple bu yıl giriş düzeyi iPad modelinde yeni bir tasarım anlayışı benimsemeye hazırlanıyor. Daha büyük ekranla karşımıza çıkması beklenen model, ağabeylerinden görmeye alıştığımız tasasarım ayrıntılarına kavuşacak. Bu haberimizde 10. jenerasyon iPad modelinden neler bekleyebileceğimizi bir ortaya getirdik.

Bildiğiniz üzere Apple, Eylül ayında düzenlediği aktiflikte 10.nesil iPad modelini tanıtmadı. Yeni modelin Ekim ayı içerisinde tanıtılması bekleniyor. Tanıtım tarihi yaklaşan yeni jenerasyon tablette ekran boyutu ve işlemci dahil birçok yenilik bizleri bekliyor.

Home Tuşu ve Touch ID

iPad yeni jenerasyonunda Home tuşu ile birlikte Touch ID’yi kaybedebilir. iPad mini’nin de güncellenmesi ile birlikte fizikî Home tuşuna mesken sahipliği yapan tek model olarak iPad kalmış durumda. Fakat yeni jenerasyon ile birlikte bu durum büyük ihtimalle değişecek.

Ekran

Yeni iPad’de ekranın 10,2 inçten 10,5 inç boyutuna çıkması bekleniyor. Böylece uzun vakittir 10,2 inçlik ekran ile sunulan iPad modellerinde de kıymetli bir güncelleme yaşanmış olacak. Ekran boyutunun büyümesi ise Home tuşunun iptal edilmesi durumunda aygıtın boyutlarında fazla bir değişiklik yaratmayabilir.

Yeni işlemci

2021 yılında tanıtılan 9. kuşak iPad, A13 Bionic işlemci ile karşımıza çıkmıştı. Son gelişmelerden yola çıkarak yeni iPad modelinde, iPad mini’de olduğu üzere A15 işlemci ile müsabakayı bekliyoruz. Başka yandan birtakım tezler ise 10. jenerasyon iPad’in M1 işlemci ile geleceği tarafında. Apple tarafından atılacak bu türlü bir adım ise epeyce şaşırtan olacaktır.

USB Type-C

Giriş düzeyi iPad, Apple’ın Lightning ilişki noktasına sahip son tableti olarak öne çıkıyor. iPad Pro, Air ve küçük sırasıyla 2018, 2020 ve 2021’de USB-C’ye geçmişti. Hasebiyle Apple’ın iPad için de benzeri bir yol izlemesi epey mantıklı olacaktır. Avrupa Birliği Komisyonu’nun Type-C kontakları ile ilgili kararını açıklamasının akabinde Apple’ın geçiş için daha fazla beklemeyeceğini düşünüyoruz.

5G

Apple’ın 5G alacak son tabletinin de 10. jenerasyon iPad olması bekleniyor. Fakat giriş düzeyi tablet modelinin, iPhone 14 ve iPad Pro üzere mmWave’i değil, sırf iPad küçük üzere daha yavaş 6Ghz’yi desteklemesi mümkün görünüyor.

Kamera

Apple’ın 10. kuşak iPad’in art kısmında iPhone X‘ten ilham alan bir nizama geçeceği gelen haberler ortasında. Başka yandan kamera nizamı değişmiş olsa bile yeni iPad’in tek kamera ile sunulacağına dair güçlü savlar yer alıyor. Yeni model ikinci bir kamera olmasa bile LED bir flaş kazanması ile olası görünüyor. Ön kamerada ise 12 MP’lik tertibin devam etmesi bekleniyor.

Kulaklık girişi

Yeni kuşak iPad ile birlikte kulaklık girişlerine veda edeceğiz üzere görünüyor. 9. jenerasyon iPad kulaklık girişine sahip son iPad modeli olarak kalabilir. Kablosuz kulaklıkların gitgide daha fazla kullanılmaya başladığı bugünlerde Apple’ın 3,5 mm kulaklık girişini iptal etme bahtı epeyce yüksek.

10. kuşak iPad ile ilgili bildiklerimizi ve yapılan argümanlar bu haldeydi. Pekala siz Apple’ın yeni kuşak giriş düzeyi iPad modeli hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

10
10. jenerasyon ipad
Apple
ipad
ipad özellikleri

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - Beylikdüzü elektrikçi - Gebze Hukuk Bürosu - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın!