Telefon

Twitter’ın Covid-19 siyaseti değişti! Yanlış bilgi özgür

Birkaç ay evvel Twitter’ı resmen satın alan Elon Musk, idare koltuğuna oturmasıyla birlikte platformda çeşitli değişiklikler yaptı. Bunlardan biri ise Covid-19 siyaseti konusunda oldu. Kelam konusu Covid-19 olduğunda platform, tolerans göstermeyen bir tutuma sahip. Lakin bu siyaset değişmiş üzere duruyor. İşte Twitter’ın yeni Covid-19 politikası!

Twitter, ‘yanlış bilgiyi önleme’ siyasetini kaldırdı

Yönetime geçmesiyle birlikte Elon Musk’ın Twitter için aldığı kararlar ve uyguladığı yenilikler tenkitlerin odağında olmayı başarıyor. 2020 yılında patlak veren Covid-19 salgının akabinde platform, hastalıkla ilgili yanlış bilgilerin yayılmasının önüne geçmeyi amaçladı. Fakat alınan yeni kararla birlikte bu siyaset artık kalktı.

Twitter, Covid-19’la ilgili yanlış bilgilendirmeyi önlemek için yürüttüğü bu siyasetten vazgeçtiğini açıkladı. Platformda yapılan açıklamada, “23 Kasım 2022’den geçerli olmak üzere Twitter, ‘Covid-19 yanlış yönlendirme politikası’ artık uygulanmayacaktır” sözleri yer aldı.

Elon Musk’tan evvel Twitter, Covid 19 hakkındaki yanlışsız bilgileri çarpıtan şahısları ya uyarıyor ya da hesaplarını askıya alıyordu. Bu durumla gayret etmek için birçok güncelleme yapan şirket, Elon Musk’tan sonra yanlış bilgilerin yayılmasına yol açacak. Bu da daha çok eleştiriyi beraberinde getirecektir.

Twitter’ın salgınla ilgili yanlış bilgileri kaldırmama kararı, virüs ve aşıların güvenliği ile ilgili de birçok yanlışa yol açacak üzere duruyor. Pek çok kullanıcının yanı sıra bu karar bilhassa sıhhat yetkililerini hayal kırıklığına uğrattı. Lakin daima konuşma özgürlüğünü savunan ve bu ilkeyi benimseyen Elon Musk’ın bu türlü bir karar vermesi ise birtakım kullanıcıları şaşırtmadı.

Twitter, Covid yanlış bilgilendirmesini yasaklayan kurallarına karşın pek çok yaptırımla uğraş etti. Konut ilaçları ve aşılar hakkında temelsiz tezlerin yer aldığı gönderileri hala bulmak mümkün. Lakin kararın değişmesiyle birlikte bu yanlış bilgilendirmelerle daha sık karşı karşıya kalacağız üzere duruyor.

Peki, siz değişen Twitter Covid-19 siyaseti ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın! -
Meritking