Teknoloji

Üniversal Windows Şoförleri Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Evrensel Windows şoförleri konsepti geliştiricilere tek bir şoför paketiyle gömülü sistemler, tabletler, masaüstü bilgisayarlar üzere farklı platformlarda çalışacak şoförleri sunma imkanı tanıyor. Bu şoför paketinde bir INF belgesi ve ikili evraklar yer alıyor. Bu şoförler Windows 10’un Kozmik Windows Platformu (UWP) temelli sürümlerinde çalışıyor:

  • Windows 10 masaüstü sürümleri (Home, Pro ve Enterprise)
  • Windows 10 S-Modu
  • Windows 10 Mobile
  • Windows 10 IoT Core
  • Windows Server 2016

Sürücü belgeleri KMDF, UMDF 2 ya da Windows Driver Model (WDM) alt yapısını kullanabiliyor. Üniversal şoför paketi; bir temel şoförden, opsiyonel içerik paketlerinden ve opsiyonel donanım dayanak uygulamasından oluşuyor. Temel şoför, tüm çekirdek fonksiyonları ve paylaşılan kodu içeriyor. Bundan başka olarak opsiyonel içerik paketleri ek özellikleri ve düzenlemeleri içerebiliyor. Çoklukla bir donanım üreticisi temel sürücüyü muharrir ve sistem toplayıcısı (OEM) ek bileşen paketlerini sağlar.

Donanım üreticisi, temel şoförün sertifikasını verdikten sonra bu şoför tüm OEM sistemlerinde kurulabilir. Temel şoför, bir donanım modülü taşıyan tüm sistemlerde kullanılabildiği için Microsoft bu şoförleri yalnızca makul aygıtlara sunmak yerine Windows Insider ile birlikte yaygın formda test edebilir. OEM yalnızca aygıtına yönelik sunduğu opsiyonel düzenlemeleri denetim eder. Üniversal şoförler Windows Update aracılığıyla sunulurken, donanım dayanak yazılımları da Microsoft Store aracılığıyla dağıtılır.

Evrensel Windows Şoförü Tasarlamak

Evrensel şoför paketi oluşturulurken dört tasarım prensibi göz önünde bulundurulur:

  • Sürücü yalnızca tanımlayıcı INF evrakı kullanılarak yüklenebilir ve rastgele ek yardımcı yükleyici, DLL evrakı vb. içermez.
  • Sürüme özel, OEM özel ve opsiyonel düzenlemeler temel şoför paketinden başkadır ve temel şoför paketi yalnızca temel aygıt fonksiyonlarını sağlar, düzenlemelerden bağımsız olarak sunulur.
  • Evrensel şoför ile birlikte sunulacak kullanıcı arayüzüne sahip donanım takviye uygulamaları OEM aygıt üzerinden evvelce yüklü olmalı ya da donanım dayanak uygulaması olarak paketlenmelidir. Bu uygulama bir kozmik Windows platformu uygulaması ya da masaüstü uygulaması olabilir. Donanım takviye uygulaması ve güncelleştirmeleri Microsoft Store üzerinden sunulur.
  • Evrensel şofördeki ikili evraklar yalnızca Windows 10’un üniversal Windows platformu temelli sürümlerinde yer alan kitaplıkları çağırabilir. INF evrakları da yalnızca kozmik INF kelam dizimini kullanabilir.

Evrensel Windows Şoförlerinin Kullanımı

Bu yeni şoför konsepti üreticiler tarafından da kullanılmaya başlandı. Intel geçtiğimiz yılın başında Windows 10 Sürüm 1809 için yeni kuşak şoförleri sunmaya başladığını duyurdu. Intel’in Windows şoför güncellemeleri de Kasım 2018 tarihiyle birlikte yalnızca bu yeni konsepte nazaran sunulacak. Yeni jenerasyon Windows şoförüne güncelleme yapıldığı vakit eski jenerasyon şoföre geri dönmek mümkün olacak lakin bu karmaşık bir süreç olduğundan sistem kararlılığını bozabiliyor. Bu kararsız durum bilhassa grafik şoförleri için ortaya çıkıyor.

Bu yeni şoför yaklaşımıyla birlikte örneğin Intel Grafik Kontrol Paneli uygulaması şoförle birlikte sunulmayacak. Bunun yerine bilgisayarınız internete bağlandığında otomatik olarak indirilecek ve yüklenecek. Eski şoförlerden yeni şoförlere geçiş sırasında da yalnızca Intel ya da bilgisayar üreticiniz tarafından sunulan yükleme prosedürlerinin kullanılması tavsiye ediliyor. INF evrakını kullanarak yapılan başka yükleme sistemlerinde sistem kararlılığı bozulabiliyor ve önemli sıkıntılarla karşılaşılabiliyor.

Evrensel şoför konsepti üreticiler için faydalı gözükse de AMD şimdi Microsoft’un bu programına katılmış değil.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
message near me - massage service antalya - ikinci el eşya alanlar - Plak alanlar - Palyaço kiralama - Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama şirketleri - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/