Teknoloji

Ürkütücü İstanbul zelzelesi açıklaması! İstanbul’dan çabucak taşının!

Türkiye’den bir sarsıntı ülkesi olduğu her fırsatta lisana getiriliyor. Bilindiği üzere 1999 yılında yaşanan Gölcük depremi sonrasında binlerce vatandaş enkaz altında kalarak can vermişti. Bu zelzelenin çabucak ardından İstanbul’da gelecek 30 yıl içerisinde büyük bir zelzelenin yaşanma mümkünlüğünün çok yüksek olduğu açıklanmıştı.

Aradan geçen 23 yıllık mühlet boyunca büyük olarak nitelendirebileceğimiz yıkıcı bir sarsıntı yaşamadık. O denli ki artık İstanbullular bile yaklaşan sarsıntı tehlikesini unutmuştu. Ta ki düne kadar. Geçtiğimiz gün Düzce’de gerçekleşen 5.9 büyüklüğündeki sarsıntı sonrasında gözle bir sefer daha İstanbul sarsıntısına çevrildi.

Ürkütücü İstanbul sarsıntısı açıklaması! İstanbul’dan çabucak taşının!

Bu bahis hakkında kıymetli açıklamalarda bulunan bilim insanı Celal Şengör, dün gerçekleşen sarsıntının kıymetli bir ikaz olduğu konusuna dikkat çekti. Şengör dostu Fatih Altaylı’ya İstanbul sarsıntısının beklenenden çok daha yakın olduğunu vurguladı. Bilim insanı, İstanbul’da tek bir doğalgaz boru hattının kırılması bile büyük bir felakete yol açacağı için kentin büyük oranda hazırlıksız olduğunu söyledi.

Şengör dostuna, “Seni uyarmak için bir daha fırsatım olmayabilir, İstanbul’daki konutundan hemen taşın” dedi. Bu nitekim de kıymetli bir ihtar diyebiliriz. Şayet Celal Şengör’ün ön görüleri yanlışsız çıkarsa sarsıntı için çok fazla vaktimiz kalmadı demektir. Geçtiğimiz gün yaşanan kısa deprem bile aslen bu hususta ne kadar hazırlıksız olduğumuzu bizlere göstermiş oldu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın! -
Meritking