Teknoloji

Uzay aracı asteroide çarptırılarak patlatıldı! İşte o anlar…

NASA‘nın bir uzay aracını 11 milyon kilometre derinlikte bir asteroide başarılı bir biçimde çarptırdığı DART vazifesinin çarpma öncesini ve sonrasını gösteren yeni uydu imajları yayınlandı.

İtalyan Uzay Ajansı, 15 gün evvel hür bırakılmasına kadar DART‘a yol arkadaşlığı yapan küçük Light Italian Cubesat for Imaging of Asteroids (LICIACube) uzay aracından çekilen, kritik çarpma anını (yukarıdaki kare) ve çarpışmanın sonrasını gösteren birinci manzaralarını yayınladı.

İtalya’daki Ulusal Astrofizik Enstitüsü‘nün (INAF) Bilim Grubu Lideri Elisabetta Dotto düzenlediği basın toplantısında, “Bir çarpma öncesi ve bir çarpma sonrası imaj. DART’ın tesiriyle ortaya çıkan parlamayı görebilirsiniz” dedi.

Türünün birinci örneği olan ve mürettebatsız bir uzay aracının, Didymos isimli 780 metrelik daha büyük bir asteroidin yörüngesinde dönen, yalnızca 160 metre çapında küçük bir gövde olan asteroid uydusu Dimorphos ile çarpışmasını içeren DART vazifesi Pazartesi günü gayesine ulaştı. LICIACube, olaya kuşbakışı bakmak için ana araç ile birlikte gönderilmişti.

İtalyan Uzay Ajansı Program Müdürü Simone Pirrotta, “Herkes bunun çok riskli bir vazife olduğunu biliyordu” diye ekledi.

İnanılmaz bir halde, uzay aracı asteroide hedeflenenden yalnızca 17 metre uzaktan vurmayı başardı. 11 milyon kilometreden fazla yol kat eden ve saniyede 6,6 kilometre süratle çarpışan bir obje için bunun hiç de küçümsenemeyecek bir muvaffakiyet olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama şirketleri - İstanbul Kiralık Eşya Deposu - Nevşehir evden eve - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - fixbet - ELİTBAHİS GİRİŞ - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom