Teknoloji

Uzaya gidecek birinci Türk için tarih muhakkak oldu!

Türkiye Uzay Ajansı geçtiğimiz mayıs ayında Türkiye’nin beşerli birinci uzay vazifesi için bir vatandaşın seçileceğini açıkladı. Kısa mühlet içerisinde 30 binden fazla müracaatın yapıldığını öğrendik. Artık ise Uzaya gidecek birinci Türk için tarih verildi.

Uzaya gidecek Türk vatandaş kasım ayında seçilecek!

Bugün Türkiye Uzay Ajansı Lideri Serdar Hüseyin Yıldırım tarafından yapılan açıklamada yaklaşık 1 ay sonra, yani kasım ayında uzaya gidecek birinci Türk vatandaşının seçileceğini söyledi. Ayrıyeten 1 de yedek aday seçilecek. Sonrasında ise ABD’de 6 aya yakın süren bir eğitim alacak.

Geçtiğimiz aylarda 30 binden fazla müracaat geldiği söylendi. Ancak bu müracaatlar ortasında sırf 300’e yakın kişinin gerekli kriterleri sağladığı, yani yüzde 1’lik kısmın ortasından seçimin yapılacağı belirtildi. Müracaat kaideleri ise şu formdaydı:

  • Yaş: 23 Mayıs 1977’den sonra doğmuş olmak
  • Boy: 149.5 cm – 190.5 cm
  • Kilo: 43 kg – 110 kg
  • Dil: İngilizce yeterlilik koşulunu sağlamak
  • Eğitim: Mühendislik, Fen Bilimleri/ Temel bilimler, Fen bilimleri alanındaki Eğitim ve Tıp fakültelerinden birini bitirmiş olmak
  • Sağlık: Belirlenen sıhhat kriterlerine ahenk sağlamak
  • Son müracaat tarihi: 23 Haziran 2022- saat 20:23

Türkiye’nin 10 yıllık uzay alanında yapacağı faaliyetler ve strateji planı üzerine konuşan TUA Lideri Serdar Hüseyin Yıldırım şunları söyledi:

“Çalışmalarımızda 10 maksatta de hiç sürat kesmeden yürümeye devam ediyoruz. Kimilerinde daha süratli, kimilerinde daha yavaş gelişmeler olsa da hepsinde ilerliyoruz. Ay misyonumuz, 2028 sonu 2029 başı üzere Ay’ın yüzeyine yumuşak iniş yapabilmek ve bir aracın Ay sathında data toplamasını sağlamak.

Mümkün mertebe bugüne kadar çalışılmamış, tespit edilememiş hususların çalışılmasını istiyoruz lakin bu türlü bir şeyi ülke olarak yapmadık ve Türkiye’nin bugüne kadar bir ‘derin uzay’ misyonu yok. Yaptığımız uzay çalışmaları daima yakın yörünge ve yer sabit yörüngeden ibaret.

Bu hiç yapılmamış bir iş olduğu için evvel bunu öğrenmemiz gerek. Bu yüzden bir ön faz koyduk projeye ve evvel biz büyük oranda yerli imal edeceğimiz aracımızı yapalım, kendi özgün hibrit motorumuzla Ay’a ulaşalım dedik. Buna da sert iniş dedik.

Bu projemizde şu anda dizaynlar bitti. Uyduya çok benzeyen bir uzay aracı. Ardında büyük bir itki sistemi olacak, o da hibrit motorumuz. 2,5-3 ton ortası bir yükü olacak, yaklaşık bir otomobil büyüklüğünde. Bu ay prestijiyle imalatına başlanacak. Bir kısım kesimlerinde ne yazık ki dışa bağımlılık devam ediyor. Bunların da tedarik müddetlerinde pandemi münasebetiyle bir uzama var. Bunların hepsinde şu anda çalışıyoruz. Bugünden itibaren 1,5-2 sene içinde bu misyonumuzu gerçekleştireceğiz.

Siz Uzaya gidecek birinci Türk hakkında ne düşünüyorsunuz? görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama şirketleri - İstanbul Kiralık Eşya Deposu - Nevşehir evden eve - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - fixbet - ELİTBAHİS GİRİŞ - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom